pondelok, 25 januára, 2021
2 C
Bratislava
Úvod Aréna V ústave má pribudnúť právomoc prezidentky odvolávať profesorov, reagoval Šeliga na veto...

V ústave má pribudnúť právomoc prezidentky odvolávať profesorov, reagoval Šeliga na veto Čaputovej

V Ústave SR by mala v súvislosti s odoberaním titulov a novelou vysokoškolského zákona pribudnúť právomoc prezidenta SR odvolávať profesorov. Informoval o tom podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) v reakcii na to, že prezidentka Zuzana Čaputová novelu vetovala. Pri prelomení jej veta problémy nepredpokladá. Išlo podľa neho o legislatívno-technickú chybu, ktorú vedia odstrániť, keďže je aktuálne otvorená ústava pre zmeny pri reforme justície.

Šeliga doplnil, že s hlavou štátu o tom už hovorili a informovali ju aj o tom, že vzhľadom na odstránenie chyby prelomia jej veto. Ústavnoprávny výbor NR SR už o zmene rokoval. V spoločnej správe z výborov navrhol doplniť do ústavy chýbajúcu právomoc prezidenta odvolávať vysokoškolských profesorov.

Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o vysokých školách, pretože niektoré ustanovenia podľa nej nie sú v súlade s ústavou. Samotnú novelu považuje za správnu. Problematická je podľa prezidentky otázka odvolávania vysokoškolských profesorov. Pripomína, že podľa ústavy môže prezident SR vysokoškolských profesorov iba vymenovať, nie odvolávať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 236,476 +1,905 Dnes Úmrtí 4,068 +103 Dnes Uzdravení 189,959 Infikovaných 42,449 Last updated: 25. januára 2021 - 02:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky