pondelok, 25 januára, 2021
4 C
Bratislava
Úvod Aréna Irán: Scenárista a režisér Kambuzia Partovi podľahol koronavírusu

Irán: Scenárista a režisér Kambuzia Partovi podľahol koronavírusu

Na nákazu koronavírusom zomrel v utorok iránsky filmový režisér Kambuzia Partovi – napísal scenár jediného iránskeho filmu, ktorý získal hlavnú cenu Zlatý lev na prestížnom festivale v Benátkach. Správu o úmrtí oznámila filmová spoločnosť islamskej republiky, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Partovi, jeden z “najvplyvnejších filmárov iránskej kinematografie pre deti”, zomrel v teheránskej nemocnici Dej vo veku 64 rokov. Uviedla to filmová spoločnosť Fárábího nadácia v kondolenčnej správe na svojej webovej stránke.

Umelec sa narodil v meste Rašt na severe Iránu. Svoju režisérsku kariéru začal v 80. rokoch 20. storočia filmom Máhí (Ryba) a rýchlo sa stal dôležitou osobnosťou v iránskej kinematografii pre deti – ale neobmedzoval sa iba na tento žáner.

Partovi spolupracoval ako scenárista s niekoľkými najznámejšími iránskymi filmármi vrátane Abbása Kiarostamího, Džafara Panáhího a Madžída Madžídího.

Na filmovom festivale Fajr (Fadžr) v Teheráne získal ako scenárista štyri ceny, najviac spomedzi svojich kolegov.

Takisto bol spoluautorom scenára Madžídího výpravného filmu “Muhammad” z roku 2015, najdrahšieho v dejinách iránskej kinematografie.

Životopisný film, ktorý zachytáva detstvo moslimského proroka Mohameda, skritizoval najvyšší duchovný v Saudskej Arábii – regionálnom rivalovi Iránu – ako “nepriateľský čin” a “skresľovanie islamu”.

V roku 2000 sa Partovi stal spolutvorcom scenára k filmu “Kruh”, ktorý sa zaoberá ťažkosťami, akým čelia iránske ženy. Bol to prvý a zatiaľ jediný iránsky film ocenený Zlatým levom na medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach.

Partoviho neskorší film “Cafe Transit” bol vybratý ako reprezentant Iránu na Oscaroch v roku 2007. Film rozpráva príbeh vdovy, ktorá sa vzoprie tradíciám a rozhodne sa prevádzkovať manželovu reštauráciu pre vodičov nákladných áut.

V roku 2014 Panáhí a Partovi získali na Berlínskom filmovom festivale cenu Strieborný medveď za najlepší scenár k filmu Pardé (Zatiahnutý záves), ktorý vznikol tajne ako vzdor proti zákazu teheránskych úradov tvoriť filmy.

Partovi nie je prvý iránsky filmár, ktorý zomrel na nákazu novým koronavírusom.

Iránske médiá v auguste informovali, že ochoreniu COVID-19 podľahol aj uznávaný filmový tvorca Chosrow Sínáí.

Irán je v pandémii najhoršie zasiahnutou krajinou Blízkeho východu. Oficiálne zaznamenal celkovo 45.738 úmrtí a 880.542 prípadov nákazy, hoci niektorí predstavitelia vrátane tých na ministerstve zdravotníctva vyjadrili obavy, že skutočný počet obetí je zrejme vyšší.

Vedenie v Teheráne v sobotu oznámilo, že v polovici miest po celej krajine na dva týždne zatvorilo prevádzky, ktoré nie sú nevyhnutné pre život, a zaviedlo aj obmedzenia pohybu ľudí. Snaží sa tak zastaviť šírenie nákazy koronavírusom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 236,476 Úmrtí 4,068 Uzdravení 189,959 Infikovaných 42,449 Last updated: 25. januára 2021 - 11:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky