pondelok, 25 januára, 2021
1.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Lukašenko: Západ nemôže "zvrhnúť systém" v Bielorusku

Lukašenko: Západ nemôže “zvrhnúť systém” v Bielorusku

Alexandr Lukašenko, ktorý sa po sporných voľbách v Bielorusku dal inaugurovať do funkcie prezidenta, v utorok vyhlásil, že Západ nemôže “zvrhnúť systém” v Bielorusku a zosadiť ho z funkcie. Zdôraznil, že to môžu urobiť iba samotní Bielorusi na základe platných zákonov a ústavy.

Podľa agentúry TASS to Lukašenko vyhlásil v utorok, keď v Minsku slávnostne preberal poverovacie listiny od nových veľvyslancov.

Lukašenko vo svojom príhovore tvrdil, že západné štáty sa v poslednom čase veľmi obávajú rozvoja Bieloruska, preto vytvárajú “rôzne systémy na vyvíjanie vplyvu” na bieloruské úrady a bieloruského prezidenta.

„Dostali sa do bodu, keď sú pripravení zapojiť do tohto procesu (aj) Rusko, ale nevedia ako,” vyhlásil Lukašenko a dodal, že tak robí na základe “nepriestrelných” faktov.

Zdôraznil však pritom, že prezidenta republiky je možné zbaviť moci iba jediným spôsobom. Vysvetlil, že tak môže urobiť iba bieloruský národ, a to na základe existujúcich zákonov a ústavy.

Lukašenko zároveň poznamenal, že Minsk má záujem o “nekonfliktnú a efektívnu spoluprácu s ostatnými krajinami vrátane západných”. Zároveň dodal, že Minsk určite vylučuje “akýkoľvek politický a ekonomický tlak”. Uviedol, že Bielorusko v dialógu s partnermi dodržiava zásady otvorenosti, čestnosti a rovnosti.

Masové protesty v Bielorusku trvajú od augusta, keď sa v krajine konali prezidentské voľby, za ktorých víťaza Ústredná volebná komisia vyhlásila Lukašenka. Napriek tomu, že jeho súperi výsledok volieb neuznali, Lukašenko sa dal inaugurovať za hlavu štátu.

V reakcii na manipulácie s výsledkami prezidentských volieb a snahu potlačiť protesty proti režimu silou a zastrašovaním opozície a jej prívržencov EÚ ako aj ďalšie štáty uvalili na predstaviteľov bieloruského vedenia cielené sankcie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 236,476 Úmrtí 4,068 Uzdravení 189,959 Infikovaných 42,449 Last updated: 25. januára 2021 - 10:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky