streda, 20 januára, 2021
-0.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Prestaňte sa predháňať! Remišová vyzýva koalíciu, aby pri protipandemických plánoch postupovala jednotne

Prestaňte sa predháňať! Remišová vyzýva koalíciu, aby pri protipandemických plánoch postupovala jednotne

Koaliční partneri by sa mali prestať predháňať s plánmi na boj proti novému koronavírusu. Radšej by mali počúvať odborníkov a expertné tímy, a podľa toho jednotne a dôsledne postupovať. V pondelok k tomu vyzvala podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a  predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Reagovala tak na protipandemický plán Semafor zdravia, ktorý predstavila strana SaS.

„Keď každá koaličná strana začne zverejňovať svoje plány na riešenie krízy s množstvom rozdielnych kritérií, semaforov a farieb, navyše so zjavnými vážnymi nepresnosťami, ľudia v tom budú mať úplný zmätok. Je to presný opak toho, čo treba robiť,” povedala. Strana Za ľudí preto navrhuje, aby sa manažment pandémie riadil predovšetkým štyrmi princípmi, ktorými sú predvídateľnosť, primeranosť, prioritizácia a príprava.

Na margo protipandemického plánu SaS vicepremiérka uviedla, že návrhy o sledovaní polohy sa objavili už v marci. Poznamenala však, že mobilní operátori nemajú presné údaje o polohe mobilu, aby vedeli povedať, či bol niekto menej ako dva metre od nakazeného človeka. Plošné sledovanie polohy ľudí štátom by podľa jej slov predstavovalo pre mnohých ľudí problém.

SaS tiež navrhlo distribuovať ochranné rúška pre ľudí nad 65 rokov prostredníctvom pošty. Toto opatrenie by malo podľa Remišovej význam pred pol rokom, keď sa rúška nedali nikde kúpiť. Poukázala, že v susednom Česku logistika takéhoto opatrenia “nedopadla dobre”. 

Tiež uviedla, že celkové nastavenie parametrov v predstavenom pláne reaguje veľmi pomaly. „Až tri parametre zo štyroch sa prejavujú s veľkým oneskorením tak, že v nejakom regióne vznikne lokálne epicentrum a semafor zareaguje až o týždeň. Aby sme mali čo najmenšie a najkratšie obmedzenia, potrebujeme reagovať rýchlo, nie na základe 14-dňového priemeru. Po rozvoji ohniska nákazy v regióne jeho utlmenie trvá oveľa dlhšie,” uviedla Remišová.

Dodala, že koalícii sa podarí pandémiu zvládnuť len spoločnými silami a jednotnou komunikáciou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 226,294 Úmrtí 3,637 Uzdravení 173,761 Infikovaných 48,896 Last updated: 20. januára 2021 - 08:42 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky