štvrtok, 1 decembra, 2022
1.8 C
Bratislava
ÚvodArénaPompeo ako prvý šéf diplomacie USA navštívil Predjordánsko

Pompeo ako prvý šéf diplomacie USA navštívil Predjordánsko

Mike Pompeo vo štvrtok ako prvý americký minister zahraničných vecí navštívil izraelské osady na západnom brehu Jordánu, informovala agentúra DPA.

Pompeo v Predjordánsku navštívil izraelskú osadu Psagot a tamojší vinársky závod.

Desiatky Palestínčanov v stredu v okolí vinárskeho závodu protestovali proti Pompeovej návšteve a hádzali kamene do strážiacich vojakov.

Palestínčania protestujú proti návšteve amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea židovskej osady Psagot pri meste Al-Bireh, neďaleko Západného brehu Jordánu 18. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Pompeo vlani v novembri povedal, že Spojené štáty už nebudú pokladať židovské osady v Predjordánsku za nezákonné na základe medzinárodného práva, pripomína DPA.

Administratíva dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa v období posledných štyroch rokov podnikla i ďalšie kroky, ktoré vyvolali hnev u Palestínčanov. Spojené štáty presunuli americké veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema.

Izrael obsadil západný breh Jordánu – Predjordánsko – spoločne s východným Jeruzalemom počas šesťdňovej vojny v roku 1967. Mnohí Palestínčania však trvajú na tom, že Predjordánsko musí byť súčasťou ich budúceho palestínskeho štátu.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -