sobota, 23 januára, 2021
6.3 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Sulík pripravuje pandemický plán: Nebude to rad opatrení pre Slovensko, ale...

VIDEO Sulík pripravuje pandemický plán: Nebude to rad opatrení pre Slovensko, ale opatrenia pre regióny

Minister hospodárstva a vicepremiér Richard Sulík (SaS) pripravuje s odborníkmi vlastný pandemický plán, ktorý plánuje predstaviť a zverejniť v najbližších dňoch. Dokument má obsahovať súbor opatrení v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Tie však nebudú platiť plošne pre celé Slovensko, ale lokálne podľa závažnosti situácie.

“Kde je problém, prijmeme tomu zodpovedajúce riešenia. Pokojne aj lockdown a aj zavretie všetkých možných prevádzok. Tam, kde problém nebude, nemá zmysel prijímať tvrdé opatrenia,” spresnil Sulík pred stredajším rokovaní vlády. Plán bude návrhom strany SaS a v dokumente chcú stanoviť kritéria, podľa ktorých sa určí akési skóre. V druhom kroku je podľa Sulíka nutné určiť, ako sa rozdelí krajina, či na okresy alebo iné územné členenie. “Do tretice je potrebné si stanoviť, v závislosti od skóre, v akom regióne majú platiť aké opatrenia,” vysvetlil.

Plán, ktorý pripravuje Sulík, by mal podľa neho platiť dlho. “Jedným z veľkých problémov opatrení, ktoré vláda prijíma, ak nie najväčší, je ten, že sa opatrenia veľmi rýchlo menia a vzniká v tom chaos. Preto by bolo rozumné mať jeden plán, ktorý bude na jednej strane platiť povedzme rok alebo až do skončenia pandémie, a na druhej strane bude dostatočne prispôsobivý vývoju,” priblížil novinárom Sulík po skončení rokovania vlády. Ústredný krízový štáb alebo vláda si podľa neho z plánu osvoja to, čo uznajú za vhodné. “Možno si osvoja celý plán, lebo sa budem snažiť o to, aby to bolo komplexné riešenie,” dodal.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) dal verejne Sulíkovi úlohu do nedele (15. 11.) predstaviť alternatívny plán, ako splniť podmienku konzília epidemiológov (denný počet pozitívnych prípadov pod 500) a od konca novembra otvoriť reštaurácie či školy. “Myslel som si, že sa pochlapí a že ukáže, že nevie len nekonštruktívne búrať ako malý nezodpovedný chlapec. Bohužiaľ, nevydalo. Je pondelok (16. 11.) poobede a ani chýru ani slychu o alternatívnom pláne strany SaS,” napísal predseda vlády na sociálnej sieti.

Sulík reagoval, že na pláne začal pracovať ešte pred jeho minulotýždňovou dovolenkou v Dubaji. Neverí však, že termín dokončenia úlohy bol do nedele 15. novembra. “Matovič vedel, že minulý týždeň som na dovolenke a v nedeľu sa vrátim. Elementárna logika hovorí, že keď sa vrátim v nedeľu poobede z týždňovej dovolenky, ťažko môžem v nedeľu večer predstaviť niekoľkostranový použiteľný dokument,” uviedol minister hospodárstva. Myslí si, že do nedele 22. novembra by už SaS mala svoj plán mať hotový a keď aj nie, podľa Sulíka je dôležité uprednostniť kvalitu.

Na útoky zo strany predsedu vlády nechce reagovať. Sulík tvrdí, že si vždy povedal svoj názor a nemieni s tým prestať. “Keď premiér má potrebu sa uchýliť k osobným urážkam a útokom, je to skôr jeho vizitka. Ja to nebudem ani opätovať a ani komentovať,” skonštatoval.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 233,027 Úmrtí 3,894 Uzdravení 183,942 Infikovaných 45,191 Last updated: 23. januára 2021 - 12:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky