sobota, 23 januára, 2021
5.7 C
Bratislava
Úvod Aréna USA: Trumpov poradca O'Brien prisľúbil profesionálne odovzdanie moci Bidenovi

USA: Trumpov poradca O’Brien prisľúbil profesionálne odovzdanie moci Bidenovi

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Robert O’Brien prisľúbil v pondelok “veľmi profesionálne odovzdanie” moci administratíve novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena. Vyjadril sa tak na virtuálnej konferencii Global Security Forum, informovala agentúra AP.

O’Brien prisľúbil odovzdanie moci v Rade pre národnú bezpečnosť (NSC), v prípade, že oficiálne výsledky potvrdia Bidenovo víťazstvo, čo tak podľa jeho slov momentálne vyzerá. “Aj v tých najspornejších časoch sme odovzdávali štafetu a mali pokojné, úspešné odovzdanie (moci),” skonštatoval.

O’Brien upozornil na to, že v súvislosti s voľbami ešte prebiehajú súdne spory. Jeho vyjadrenie je však aj napriek tomu jedným z najjasnejších prejavov uznania Bidenovho víťazstva zo strany popredných predstaviteľov administratívy prezidenta Donalda Trumpa, približuje AP.

O’Brien zároveň na konferencii viackrát zmienil nedávne dohody o normalizácií vzťahov Izraela s Bahrajnom, Sudánom a Spojenými arabskými emirátmi (SAE), ktoré USA sprostredkovali. Dohody pritom označil za “skvelý odkaz, ktorý prezident (Trump) po sebe zanecháva predtým, ako opustí prezidentský úrad”.

Samotný Trump odmieta uznať svoju volebnú prehru a bez dôkazov hovorí o volebných podvodoch. Volební pozorovatelia za Republikánsku aj Demokratickú stranu odmietajú jeho tvrdenia, ktoré vyvrátili aj medzinárodní pozorovatelia. Americká Bezpečnostná agentúra pre kyberbezpečnosť a infraštruktúru (CISA) prezidentské voľby z 3. novembra 2020 označila za “najbezpečnejšie v amerických dejinách”.

Víťazom amerických prezidentských volieb z 3. novembra sa stal demokratický kandidát Biden po tom, ako zvíťazil v štáte Pensylvánia. Bývalý viceprezident presiahol potrebnú hranicu 270 hlasov voliteľov a porazil tak svojho republikánskeho protikandidáta a úradujúceho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, informovali v sobotu 7. novembra americké médiá vrátane televíznej stanice CNN a tlačovej agentúry AP.

Prezidenta Joea Bidena a viceprezidentku Kamalu Harrisovú na ďalšie funkčné obdobie však formálne zvolí až Zbor voliteľov, ktorý sa zíde 14. decembra.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 234,571 +1,544 Dnes Úmrtí 3,965 +71 Dnes Uzdravení 186,683 Infikovaných 43,923 Last updated: 23. januára 2021 - 15:56 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky