štvrtok, 4 marca, 2021
6 C
Bratislava
Úvod Aréna Európska únia podpíše už piatu dohodu na vakcínu proti COVID-19

Európska únia podpíše už piatu dohodu na vakcínu proti COVID-19

Európska únia chystá podpis zmluvy s nemeckou farmaceutickou spoločnosťou CureVac na dodávky ďalšej potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Uviedla to v pondelok predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

Šéfka exekutívy EÚ vo vyhlásení pre médiá ďalej konštatovala, že len niekoľko dní po podpise dohody so spoločnosťami BioNTech a Pfizer o nákupe 300 miliónov dávok vakcín môže “s radosťou oznámiť” novú dohodu. Avizovala, že EK v utorok schváli zmluvu na zabezpečenie ďalšej vakcíny proti COVID-19 pre Európanov, ktorá umožní zakúpenie až 405 miliónov dávok očkovacej látky vyrobenej spoločnosťou CureVac v Európe.

Von der Leyenová pripomenula, že EÚ začiatkom tohto roku spolu s Európskou investičnou bankou (EIB) poskytla finančné prostriedky spoločnosti CureVac, aby ju podporila vo fáze vývoja novej vakcíny. “Teraz je pokrok hmatateľný. Ak sa očkovacia látka ukáže ako bezpečná a účinná proti ochoreniu COVID-19, každý členský štát EÚ dostane očkovaciu látku v rovnakom období a za rovnakých podmienok,” vysvetlila šéfka eurokomisie.

Pôjde v poradí už o piatu zmluvu s farmaceutickou spoločnosťou pre širšie portfólio vakcín proti COVID-19, ktoré chce EÚ zaistiť pre svojich občanov.

Ďalšia, šiesta dohoda, sa črtá s americkou spoločnosťou Moderna, s ktorou už Brusel ukončil prieskumné rozhovory. EK by predbežne chcela zabezpečiť 80 miliónov dávok s možnosťou zdvojnásobenia tohto množstva.

“V tejto fáze ešte nevieme, ktoré vakcíny budú nakoniec bezpečné a účinné,” uviedla von der Leyenová s tým, že Európska agentúra pre lieky (EMA) povolí ich zavedenie na jednotný európsky trh až po dôkladnom posúdení. “To je dôvod, prečo musíme mať široké portfólio vakcín založených na veľmi odlišných technológiách,” dodala.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 314,359 Úmrtí 7,489 Uzdravení 255,300 Infikovaných 51,570 Last updated: 4. marca 2021 - 09:09 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky