nedeľa, 17 januára, 2021
-3.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Budaj chce odtajniť doteraz nezverejnených 932 envirozáťaží

Budaj chce odtajniť doteraz nezverejnených 932 envirozáťaží

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce odtajniť doteraz nezverejnených 932 pravdepodobných environmentálnych záťaží. Pripravuje aj zmenu legislatívy v oblasti záťaží, keď bude môcť za vyčistenie súkromného pozemku vymáhať peniaze. Informoval o tom minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) v pondelok na tlačovej konferencii.

Legislatíva sa ma týkať 1817 evidovaných envirozáťaží, z čoho je 310 potvrdených a 932 pravdepodobných. Práve tie pravdepodobné chce Budaj zverejniť. Doplnil, že veľa z nich je nevyriešených ešte z čias privatizácie. „Chceme, aby si tieto envirozáťaže mohli ľudia na internete pozrieť a mali dostupné všetky potrebné informácie,” povedal minister. Investičný dlh, ktorý visí na týchto envirozáťažiach, je ťažko odhadnúť, no Budaj ho predpokladá na miliardy eur. MŽP musí preskúmať tieto záťaže a zistiť ich nebezpečenstvo.

Pokiaľ bude štát asanovať a čistiť pozemok súkromného vlastníka, tak bude od neho vymáhať sumu za vyčistenie. Ak sa nebude dať vymôcť, stane sa súčasťou ťarchy v katastri ako investícia štátu na súkromnom pozemku. Budaj tvrdí, že je to výzva, ktorú SR musí začať robiť, ale nie v rozpore so spravodlivosťou voči daňovým poplatníkom. „Tí nemôžu platiť najbohatším miliardárom vyčistenie ich pozemkov,” podotkol.

Šéf envirorezortu skonštatoval, že teraz sa začnú ozývať najmä lobisti a záujmové skupiny, ktoré budú trvať na tom, aby z ich pozemkov zmizli odpady. „Musíme sa naučiť čítať tieto nátlaky a vytvoriť scenár postupu pri odstraňovaní envirozáťaží, ktorý bude udržateľný a obhájiteľný, a nebudú v ňom stopy lobizmu a nekalého biznisu,” poznamenal Budaj.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 223,325 +573 Dnes Úmrtí 3,474 +57 Dnes Uzdravení 168,915 Infikovaných 50,936 Last updated: 17. januára 2021 - 20:17 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky