V nedeľu v Bielorusku počas demonštrácií zadržali viac ako 1100 ľudí

0
Počas protestov, ktoré sa v nedeľu konali v Minsku i ďalších mestách Bieloruska, bolo zadržaných najmenej 480 ľudí. Na snímke bieloruskí policajti zatýkajú demonštranta počas protestu proti výsledku prezidentských volieb v Minsku 15. novembra 2020. Foto TASR/AP

Viac ako 1100 ľudí zadržali v Bielorusku počas nedeľňajších demonštrácií proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, vyplýva z informácií ľudskoprávnej organizácie Viasna.

Organizácia v noci na pondelok na svojej webovej stránke zverejnila mená vyše 1120 zadržaných. Väčšina z nich skončila v policajných celách v metropole Minsk. Boli medzi nimi aj viacerí novinári, píše agentúra DPA. Mnohých po preverení ešte večer znova prepustili. Úrady dosiaľ údaje o počtoch zadržaných nezverejnili.

Na pondelok vyzvala opozícia na protest dôchodcov, ktorí podľa DPA obvykle vychádzajú do ulíc začiatkom týždňa. Najväčšiu účasť však majú protestné akcie v krajine v nedeľu.

Uplynulú nedeľu prišli na demonštrácie znova tisíce ľudí. Účasť však bolo len ťažké odhadnúť, keďže protestujúci sa pohybovali vo viacerých skupinách. Bezpečnostné sily však proti nim zasiahli mimoriadne tvrdo, napísal nezávislý spravodajský portál TUT.by.

Videá na sociálnej sieti zachytávali, ako policajti používajú slzotvorný plyn a oslepujúce granáty, no tiež početné potýčky medzi príslušníkmi bezpečnostných síl a demonštrantmi. Svedkovia informovali aj o použití gumových projektilov. Objavili sa správy o viacerých zranených.

Bieloruskí policajti zatýkajú demonštranta počas protestu proti výsledku prezidentských volieb v Minsku 15. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Nedeľňajšie zhromaždenia ich organizátori nazvali Pochod odvážnych a konali sa v rôznych mestách pod mottom “Idem von”.

Ide o posledné slová, ktoré v stredu do domového četu napísal aktivista Raman Bandarenka. Krátko na to ho na dvore bytového domu brutálne zbili a potom odviezli neznámi maskovaní muži. Bandarenku po prevoze do nemocnice operovali, vo štvrtok však ťažkým zraneniam podľahol.

Mohutné protesty v Bielorusku vypukli po vyhlásení výsledkov prezidentských volieb, ktoré sa konali 9. augusta a v ktorých podľa ústrednej volebnej komisie zvíťazil Lukašenko.

Protesty proti jeho režimu majú rôznu formu – od akcií skupiniek ľudí cez vytváranie ľudských reťazí pozdĺž ciest po už tradičné veľké nedeľné pochody a demonštrácie – a trvajú už 99 dní.

- Reklama -