sobota, 23 januára, 2021
6.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Vysokopostaveného člena al-Káidy v lete tajne zabili v Iráne - ten to...

Vysokopostaveného člena al-Káidy v lete tajne zabili v Iráne – ten to odmieta

Druhý najvyššie postavený veliteľ teroristickej siete al-Káida, obžalovaný v USA z bombových útokov na veľvyslanectvá USA v Keni a Tanzánii v roku 1998, bol v auguste počas tajnej operácie zabitý v Iráne, informoval v piatok denník New York Times (NYT).

Abdulláh Ahmed Abdulláh, ktorý bol na zozname najhľadanejších teroristov amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), bol v Teheráne zastrelený dvoma agentmi izraelskej tajnej služby na príkaz USA, potvrdili predstavitelia spravodajskej služby pre NYT.

USA, Irán, Izrael ani al-Káida verejne nepriznali, že 7. augusta, na výročie bombových útokov v Afrike, skutočne došlo k útoku.

Vysokopostaveného predstaviteľa al-Káidy, ktorý vystupoval pod pseudonymom Abú Muhammad Masrí, zabili spolu s jeho dcérou Miriam, vdovou po synovi Usámu bin Ládina, Hamzovi bin Ládinovi, uviedol denník.

Federálne úrady USA ponúkali predtým odmenu 10 miliónov dolárov (8,5 milióna eur) za akékoľvek informácie vedúce k jeho dolapeniu.

Podľa prísne utajeného dokumentu amerického Národného protiteroristického centra z roku 2008 bol Abdulláh “najskúsenejším a najschopnejším plánovačom operácií, ktorý ešte nebol uväznený Spojenými štátmi alebo ich spojencami”.

Počas bombových útokov na veľvyslanectvá USA v Keni a v Tanzánii v roku 1998 prišlo o život 224 ľudí a ďalších viac ako 5000 utrpelo zranenia.

Irán odmietol, že by bol v krajine zabitý člen al-Káidy

Irán odmietol v sobotu správu denníka New York Times (NYT), že v auguste došlo v Iráne k zabitiu druhého najvyššie postaveného veliteľa teroristickej siete al-Káida. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí však odmietlo akúkoľvek prítomnosť “teroristov” z al-Káidy na území Iránu. “Washington a Tel Aviv sa z času na čas snažia dať Irán do spojitosti s takýmito skupinami, a to klamstvami a únikom nepravdivých informácií do médií, aby sa tak zbavili zodpovednosti za zločinecké aktivity tejto skupiny (al-Káidy) a iných teroristických skupín v regióne,” uviedlo vo vyhlásení iránske ministerstvo.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 233,027 Úmrtí 3,894 Uzdravení 183,942 Infikovaných 45,191 Last updated: 23. januára 2021 - 14:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky