sobota, 16 októbra, 2021
7.6 C
Bratislava
ÚvodArénaBritánia: Neďaleko Stonehenge schválili stavbu tunela

Británia: Neďaleko Stonehenge schválili stavbu tunela

Británia schválila kontroverzný plán na vybudovanie cestného tunela v blízkosti prehistorickej lokality Stonehenge v grófstve Wiltshire. Dôvodom výstavby je napriek ostrej kritike zo strany archeológov a druidov uvoľnenie dopravných zápch v danej oblasti, informovala tlačová agentúra AFP.

Stonehenge, 5000-ročný kruh z gigantických blokov kameňa na juhozápade Anglicka, je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií v krajine; lokalitu vlani navštívilo 1,6 milióna ľudí.

Minister dopravy Grant Shapps odobril plán na vyhĺbenie tunela, ktorý nahradí frekventovanú cestnú komunikáciu prechádzajúcu 165 metrov od tejto pamiatky.

Tom Holland, šéf nadácie Stonehenge Alliance, ktorá združuje archeológov a mimovládne organizácie, rozhodnutie ministerstva odsúdilo a daný krok označilo za “šokujúci a hanebný”.

Oponenti kritizujú skutočnosť, že zatiaľ čo tunel nepovedie priamo pod lokalitou, jeho vstupy budú vybudované v rámci širšieho ochranného pásma pamiatky.

Druidi protestovali proti výstavbe tunela priamo na lokalite, kde slávia zimný i letný slnovrat. Niektorí zástancovia výstavby však tvrdia, že Stohehenge bude mať bez frekventovanej cesty prirodzenejšie okolie.

Činitelia vyhlásili, že komunikácia je príliš úzka pre súčasný stupeň premávky. Tunel bude mať dĺžku 3,2 kilometra, pričom jeho najbližší bod bude 200 metrov od Stonehenge. Vláda tento projekt za 1,9 miliardy eur iniciovala v roku 2017.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 16. októbra 2021 - 02:54 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img