sobota, 16 januára, 2021
-2.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Na viedenskom islamskom cintoríne odmietli pochovať páchateľa teroristického útoku

Na viedenskom islamskom cintoríne odmietli pochovať páchateľa teroristického útoku

Správca islamského cintorína vo viedenskej štvrti Liesing odmieta pochovať v jeho areáli páchateľa nedávneho teroristického útoku vo Viedni. Informuje o tom štvrtkové vydanie denníka Kurier.

„Je to vrah, ktorý zabil nevinných ľudí a tým ublížil všetkým moslimom,” cituje Kurier správcu Aliho Ibrahima. Útočník sa podľa neho bude zodpovedať Alláhovi. „Aj my sme však mali pocit, že musíme niečo spraviť,” dodal s tým, že viacerí veriaci mu už tlmočili nesúhlas s prípadným pochovaním mladíka na moslimskom cintoríne, pretože “nechcú ležať vedľa vraha”.

Prvý moslimský cintorín v Rakúsku sa nachádza od roku 2008 na okraji metropoly Viedeň. Ďalší takýto cintorín je zriadený v spolkovej krajine Vorarlbersko.

Kde a kedy bude páchateľ, ktorý mal rakúske i severomacedónske občianstvo, pochovaný, zatiaľ nie je známe. Do úvahy pripadá spomínaný moslimský cintorín vo Vorarlbersku alebo pohreb v Severnom Macedónsku, kde má útočníkova rodina korene. Vyčlenené miesto pre moslimov je aj na centrálnom viedenskom cintoríne, uviedla agentúra APA.

Streľba v centre Viedne a útoky na ďalších piatich miestach, ku ktorým došlo 2. novembra, si vyžiadali štyri obete na životoch a vyše 20 zranených. Útočníkom bol 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorého polícia krátko po útoku zastrelila.

Ako v stredu informovala APA, útočník vopred pripravil svoj byt na možnú prestrelku s políciou – nábytok rozostavil tak, aby mu slúžil ako krytie. Tieto kroky naznačujú, že chcel byť pripravený pre prípad, že by polícia dostala tip ešte pred plánovaným útokom a chcela by prehľadať jeho byt. Mohol sa tiež domnievať, že útok prežije a následne sa zabarikáduje v byte.

Polícia zaistila v jeho byte lepiace pásky, pomocou ktorých si zhotovil falošný pás s výbušninami, ako aj muníciu, ktorú použil pri útoku. V súčasnosti je vo vyšetrovacej väzbe v súvislosti s týmto útokom desať osôb, ktoré sú podozrivé z účasti na viacnásobnej vražde a  členstva v teroristickej a zločineckej organizácii.

Po útoku vo Viedni a následných raziách voči príslušníkom islamistického hnutia Moslimské bratstvo dostali policajnú ochranu z dôvodu vyhrážok nielen rakúsky minister vnútra Karl Nehmammer, ale aj jeho manželka a deti. Nehammer potvrdil správu denníka Kronen Zeitung, podľa ktorej zabezpečujú ochranu jeho rodiny príslušníci špeciálnej jednotky Cobra.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 220,707 Úmrtí 3,362 Uzdravení 163,323 Infikovaných 54,022 Last updated: 16. januára 2021 - 04:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky