Pandémia koronavírusu si v Európe vyžiadala viac ako 300.000 obetí

0
Zdravotníci prevážajú pacienta s ochorením COVID-19 do nemocnice v Prahe. Foto: TASR

Viac ako 300.000 obetí vo všetkých štátoch Európy si doteraz vyžiadala pandémia koronavírusu SARS-CoV-2. Vyplýva to z najnovšej bilancie agentúry AFP.

Na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, podľa výpočtov AFP doteraz zomrelo 300.688 ľudí. Dve tretiny všetkých úmrtí zaregistrovali v Británii, Francúzsku, Rusku, Španielsku a Taliansku.

Od vypuknutia pandémie sa podľa agentúry koronavírusom nakazilo viac ako 12 miliónov Európanov.

Celosvetovo je Európa regiónom s druhým najvyšším počtom prípadov úmrtí na koronavírus. Predbehla ho len oblasť Latinskej Ameriky a Karibiku, kde od začiatku vypuknutia pandémie zaznamenali podľa AFP 408.841 úmrtí.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok varovala pred “explóziou” prípadov nákazy koronavírusom v európskom regióne a upozorňuje aj na nárast úmrtnosti súvisiaci s pandémiou.

Podľa odhadov WHO za predpokladu, že sa v Európe budú dôsledne nosiť rúška a zachová sa striktná kontrola zhromažďovania ľudí, “môžeme do februára v Európe zachrániť viac ako 260.000 životov”.

Agentúra AFP pripomenula, že európske vlády pokračujú v sprísňovaní obmedzení v snahe zastaviť alebo zmierniť druhú vlnu pandémie choroby COVID-19, ktorá ovplyvňuje ekonomiku eurozóny i jej verejný dlh. Ako príklad uviedla návrat k lockdownom v Anglicku i Grécku, ako aj zákaz vychádzania v Taliansku a na Cypre.

- Reklama -