pondelok, 27 septembra, 2021
16.1 C
Bratislava
ÚvodArénaProkurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal návrh na väzbu Tibora Gašpara a ďalších

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal návrh na väzbu Tibora Gašpara a ďalších

 Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v sobotu v skorých ranných hodinách návrh na väzobné stíhanie bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a ďalších siedmich osôb. Informoval o tom zdroj blízky justičnému prostrediu. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) študuje spisový materiál a určí čas a poradie výsluchov obvinených a zadržaných v rámci štvrtkovej (5. 11.) akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Očistec.

“Sudca pre prípravné konanie ŠTS začne o návrhu prokurátora na vzatie do väzby ôsmich obvinených osôb rozhodovať v sobotu od 12.00 hodiny,” informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Prokurátor UŠP navrhuje Tiborovi Gašparovi a bývalému šéfovi protikorupčnej jednotky Róbertovi Krajmerovi všetky tri dôvody väzobného stíhania – teda útekovú, kolúznu a preventívnu väzbu. Navrhuje aj väzobné stíhanie bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška, bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára Bernarda Slobodníka a bývalého vysokopostaveného funkcionára finančnej spravodajskej jednotky NAKA Mariána Zetocha. Návrh mal byť doručený na ŠTS o 3.00 h v sobotu ráno.

Bývalý vysokopostavený policajný funkcionár Bernard Slobodník na Úrade špeciálnej prokuratóry v Pezinku 29. októbra 2020. (Foto: TASR)

Obvinenie už vo štvrtok vyšetrovateľ NAKA vzniesol pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

NAKA vo štvrtok od ranných hodín zasahovala v dome bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara v mestskej časti Janíkovce v Nitre. Zasahovala aj u ďalších policajných exfunkcionárov, okrem iného v Ivanke pri Dunaji u bývalého šéfa NAKA Petra Hraška a v Leviciach u Bernarda Slobodníka. Následne s nimi prebiehali výsluchy na Prezídiu Policajného zboru v Bratislave.

Snímka, keď NAKA vykonávala domovú prehliadku v Janíkovciach, časť Nitry, u bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Foto: TASR

Dovedna mala skupina pozostávať z 13 obvinených. Podľa mediálnych informácií ju mal riadiť nitriansky podnikateľ a väzobne stíhaný Norbert Bödör. Medzi obvinenými je aj špeciálny prokurátor, v súčasnosti väzobne stíhaný Dušan Kováčik.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého zadržala NAKA v Bratislave vo štvrtok 22. októbra 2020. (Foto: TASR)

Na Bernarda Slobodníka podal Tibor Gašpar v stredu (4. 10.) trestné oznámenie na ÚŠP. Bernard Slobodník zase vypovedal na ÚŠP vo štvrtok (29. 10.). Podľa medializovaných informácií jeho výpoveď mala smerovať k svedectvám obvineného a väzobne stíhaného bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa.

Eskorta privádza bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v sobotu 19. septembra 2020. Foto: TASR

Po výpovedi Ľudovíta Makóa na Prezídiu PZ zriadili minulý týždeň špeciálny tím, zložený z vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP. Tím má vyšetrovať podozrenia v súvislosti s násilnou či ekonomickou trestnou činnosťou súčasných či bývalých verejných činiteľov.

Na začiatku júla polícia v rámci akcie Dobytkár zadržala spomínaného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a podnikateľa Petra Kubu.

Na snímke obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör odchádza s putami na rukách po verejnom zasadnutí Najvyššieho súdu SR 9. júla 2020 v Bratislave. Foto: TASR – Martin Baumann

Pôvodne Norberta Bödöra sudca pre prípravné konanie ŠTS Michal Truban do väzby nezobral. Trojčlenný senát NS SR však 9. júla vyhovel sťažnosti prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu Trubana a Norberta Bödöra do väzby zobral. Deň nato zobral do väzby aj Petra Kubu.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,609 +121 Dnes Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,148 Infikovaných 9,865 Last updated: 27. septembra 2021 - 22:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -