pondelok, 8 marca, 2021
2 C
Bratislava
Úvod Aréna Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal návrh na väzbu Tibora Gašpara a ďalších

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal návrh na väzbu Tibora Gašpara a ďalších

 Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v sobotu v skorých ranných hodinách návrh na väzobné stíhanie bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a ďalších siedmich osôb. Informoval o tom zdroj blízky justičnému prostrediu. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) študuje spisový materiál a určí čas a poradie výsluchov obvinených a zadržaných v rámci štvrtkovej (5. 11.) akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Očistec.

“Sudca pre prípravné konanie ŠTS začne o návrhu prokurátora na vzatie do väzby ôsmich obvinených osôb rozhodovať v sobotu od 12.00 hodiny,” informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Prokurátor UŠP navrhuje Tiborovi Gašparovi a bývalému šéfovi protikorupčnej jednotky Róbertovi Krajmerovi všetky tri dôvody väzobného stíhania – teda útekovú, kolúznu a preventívnu väzbu. Navrhuje aj väzobné stíhanie bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška, bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára Bernarda Slobodníka a bývalého vysokopostaveného funkcionára finančnej spravodajskej jednotky NAKA Mariána Zetocha. Návrh mal byť doručený na ŠTS o 3.00 h v sobotu ráno.

Bývalý vysokopostavený policajný funkcionár Bernard Slobodník na Úrade špeciálnej prokuratóry v Pezinku 29. októbra 2020. (Foto: TASR)

Obvinenie už vo štvrtok vyšetrovateľ NAKA vzniesol pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

NAKA vo štvrtok od ranných hodín zasahovala v dome bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara v mestskej časti Janíkovce v Nitre. Zasahovala aj u ďalších policajných exfunkcionárov, okrem iného v Ivanke pri Dunaji u bývalého šéfa NAKA Petra Hraška a v Leviciach u Bernarda Slobodníka. Následne s nimi prebiehali výsluchy na Prezídiu Policajného zboru v Bratislave.

Snímka, keď NAKA vykonávala domovú prehliadku v Janíkovciach, časť Nitry, u bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Foto: TASR

Dovedna mala skupina pozostávať z 13 obvinených. Podľa mediálnych informácií ju mal riadiť nitriansky podnikateľ a väzobne stíhaný Norbert Bödör. Medzi obvinenými je aj špeciálny prokurátor, v súčasnosti väzobne stíhaný Dušan Kováčik.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého zadržala NAKA v Bratislave vo štvrtok 22. októbra 2020. (Foto: TASR)

Na Bernarda Slobodníka podal Tibor Gašpar v stredu (4. 10.) trestné oznámenie na ÚŠP. Bernard Slobodník zase vypovedal na ÚŠP vo štvrtok (29. 10.). Podľa medializovaných informácií jeho výpoveď mala smerovať k svedectvám obvineného a väzobne stíhaného bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa.

Eskorta privádza bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v sobotu 19. septembra 2020. Foto: TASR

Po výpovedi Ľudovíta Makóa na Prezídiu PZ zriadili minulý týždeň špeciálny tím, zložený z vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP. Tím má vyšetrovať podozrenia v súvislosti s násilnou či ekonomickou trestnou činnosťou súčasných či bývalých verejných činiteľov.

Na začiatku júla polícia v rámci akcie Dobytkár zadržala spomínaného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a podnikateľa Petra Kubu.

Na snímke obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör odchádza s putami na rukách po verejnom zasadnutí Najvyššieho súdu SR 9. júla 2020 v Bratislave. Foto: TASR – Martin Baumann

Pôvodne Norberta Bödöra sudca pre prípravné konanie ŠTS Michal Truban do väzby nezobral. Trojčlenný senát NS SR však 9. júla vyhovel sťažnosti prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu Trubana a Norberta Bödöra do väzby zobral. Deň nato zobral do väzby aj Petra Kubu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,390 Úmrtí 7,836 Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,254 Last updated: 8. marca 2021 - 09:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky