Slovák kúpil desaťdukát Ferdinanda III. za rekordných 1.140.000 eur

0
Takmer 400-ročný desaťdukát panovníka Ferdinanda III. ( na snímke lícna strana mince). Ide o svetový unikát, ktorý existuje len v jedinom exemplári. Jedinečný desaťdukát bol vyrazený v kremnickej mincovni v roku 1642. Ide o neskororenesačnú ručnú razbu kladivom z ručne rytého razidla. (Foto: TASR)

Na piatkovej aukcii zaznamenala spoločnosť Macho & Chlapovič veľký záujem o takmer 400-ročnú mincu, desaťdukát panovníka Ferdinanda III. Slovák za ňu zaplatil 1.140.000 eur. Ide o svetový rekord pre mincu vyrazenú v Kremnici.

Desaťdukát získal slovenský investor, ktorý svojou ponukou prekonal záujemcov z ostatných krajín. V konečnej fáze medzi sebou súťažili o získanie mince v dražbe Slovák s investorom z Česka. Už pred samotnou aukciou bolo podľa spoločnosti, ktorá aukciu organizovala, jasné, že desaťdukát nebude lacnou položkou. Minca vyrazená v Kremnici v roku 1642 mala vyvolávaciu cenu 200.000 eur.

“Ide o neskororenesančnú ručnú razbu kladivom z ručne rytého razidla. Tento konkrétny kus sme prvýkrát zachytili v aukcii v Amsterdame v máji 1926. Odvtedy migroval európskymi zbierkami až kým nepristál späť na Slovensku,” vysvetlil spoluzakladateľ aukčnej spoločnosti Elizej Macho.

Násobky dukátov panovníka Ferdinanda III. sú podľa jeho slov veľmi vzácne. Dôkazom toho je fakt, že predaj päť a desaťdukátov daného panovníka doteraz na Slovensku aukčný dom nezaznamenal. “Desaťročia či storočia však mohli tieto mince ležať v lokálnych šľachtických zbierkach pred rozpadom Rakúsko-Uhorskej monarchie v roku 1918 a následne odišli spolu s ich majiteľmi skôr, ako boli zaznamenané,” uzavrela spoločnosť.

- Reklama -