štvrtok, 21 januára, 2021
2.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Najvyšší súd sa bude zaoberať sťažnosťami Zoroslava Kollára a spol. voči väzbe

Najvyšší súd sa bude zaoberať sťažnosťami Zoroslava Kollára a spol. voči väzbe

Najvyšší súd (NS) SR sa bude v najbližšom období zaoberať sťažnosťami podnikateľa Zoroslava Kollára, bývalej podpredsedníčky Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmily Urbancovej a expodpredsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtner voči nedávnemu rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku stíhať ich väzobne.

“Trestná vec obvinenej JUDr. Jarmily U. a spol. napadla do senátu 4 T,” informovala v piatok hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol stíhať trojicu väzobne 31. októbra s tým, že dôvodom väzby je možné ovplyvňovanie svedkov.

“Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol o vzatí do väzby troch osôb – Jarmily U., Davida L. a Zoroslava K., ktoré sú obvinené zo zločinu prijímania úplatku, prípadne zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. Dôvodom väzby je u všetkých troch obvinených obava z možného ovplyvňovania svedkov, teda kolúzna väzba. Súd neprijal písomný sľub obvineného Davida L. a súčasne ani u jedného z obvinených súd nenahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka,” objasnila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Rozhodnutie nebolo právoplatné, obvinení podali proti nemu sťažnosť a sťažnosť podala aj prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti neakceptovaniu návrhov preventívnej väzby u dvoch obvinených. O sťažnostiach bude teda rozhodovať NS SR.

Trojicu zadržala NAKA 28. októbra v rámci akcie Víchrica. Následne Ústavný súd (ÚS) SR 29. októbra dal súhlas na vzatie do väzby pre Jarmilu Urbancovú a Davida Lindtnera. Naopak, nesúhlasil s väzbou pre sudcu Najvyššieho súdu SR Jozefa Kolcuna. Žiadosť podal na ÚS generálny prokurátor v zastúpení prvej námestníčky generálneho prokurátora Viery Kováčikovej.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 228,778 +2,484 Dnes Úmrtí 3,737 +100 Dnes Uzdravení 176,864 Infikovaných 48,177 Last updated: 20. januára 2021 - 23:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky