Voľby USA: Biden prevzal vedenie v kľúčovom štáte Georgia

0
Demokratický kandidát na prezidenta a bývalý viceprezident Joe Biden máva priaznivcom pri odchode z reštaurácie Relish vo Filadelfii, utorok 3. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Kandidát Demokratickej strany na prezidenta USA Joe Biden prevzal v piatok vedenie v kľúčovom štáte Georgia a naďalej vedie v Nevade a Arizone. Úradujúci republikánsky prezident Donald Trump si udržuje náskok v Severnej Karolíne a Pensylváni, informovala televízia CNN.

V Georgii (16 voliteľov), kde donedávna viedol Trump, má Biden aktuálne náskok o 917 hlasov. Doteraz je tam spočítaných 99 percent hlasov.

V Nevade (6 voliteľov), kde doteraz spočítali 89 percent hlasov, Biden zatiaľ vedie o 11.438 hlasov, teda menej ako jeden percentuálny bod. Podobné percento hlasov je spočítané aj v Arizone, kde demokratický kandidát vedie o 1,6 percentuálneho bodu so ziskom vyše 50 percent hlasov, zatiaľ čo Trump má 48,5 percenta.

V Severnej Karolíne (15 voliteľov), kde je spočítaných 95 percent hlasov, predstavuje Trumpov náskok 1,4 percenta.

V Pensylvánii, kde sa spočítané hlasy pohybujú na úrovni 95 percent, Trump vedie o 18 229 hlasov. Ak by Biden vyhral v Pensylvánii, v ktorej ide o 20 hlasov voliteľov, podľa CNN by už mal dosť voliteľov na to, aby sa stal 46. prezidentom Spojených štátov.

Podľa agentúry AP má Biden po víťazstve v Michigane, Wisconsine a Arizone už 264 voliteľských hlasov; na celkové víťazstvo vo voľbách je ich potrebných 270.

CNN však informuje, že sčítavanie hlasov v Arizone ešte nie je ukončené. Podľa tejto televízie má Biden 253 voliteľských hlasov, zatiaľ čo úradujúci republikánsky prezident Donald Trump získal 213 voliteľov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu