Epidemiologická situácia v Maďarsku je alarmujúca, nemocnice sa čoskoro naplnia, vyhlásil Orbán

0
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Epidemiologická situácia v Maďarsku je alarmujúca a v polovici decembra môžu byť naplnené nemocničné kapacity. Vyhlásil to v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, podľa ktorého sa v priebehu niekoľkých hodín rozhodne o odklade menej súrnych operačných zákrokov.

„O dva týždne bude potrebných 2240 postelí na jednotkách intenzívnej starostlivosti a zhruba do 10. decembra už dvojnásobok. Vtedy bude s ochorením COVID-19 musieť byť hospitalizovaných už vyše 30 000 ľudí a vtedy dosiahneme hranicu možností nášho zdravotníctva,” zdôraznil Orbán.

Situácia je podľa jeho slov vážna, miestami kritická, ale Maďarsko je schopné ju riešiť.

„Neustále zvažujeme možnosti ďalších sprísnení epidemiologických opatrení,” povedal premiér.

Podotkol, že v Maďarsku je už iba 700 obcí a miest, ktoré nezasiahla infekcia koronavírusom. V súčasnosti je zatvorených 98 materských škôl, na siedmich školách sú mimoriadne prázdniny a na 78 školách prebieha kombinácia klasickej a dištančnej výučby.

Predseda vlády označil za nádejnú situáciu vo výskume vakcíny, ktorá podľa neho bude k dispozícii už čoskoro. „O vakcíne rokujeme s Čínou, Ruskom i s Izraelom,” dodal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu