piatok, 22 januára, 2021
7.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Nový Zéland: Ardernová sa ujala svojho druhého funkčného obdobia

Nový Zéland: Ardernová sa ujala svojho druhého funkčného obdobia

Znovuzvolená novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v piatok zložila prísahu a ujala sa svojho druhého funkčného obdobia. Ardernová a jej ministri zložili sľub v anglickom aj maorijskom jazyku počas ceremónie v sídle vlády vo Wellingtone, píše agentúra AFP.

Na adresu ministrov, medzi ktorými majú veľké zastúpenie ženy a Maoriovia – pôvodní obyvatelia Nového Zélandu, premiérka uviedla, že spoločne reprezentujú širokú škálu perspektív, obrovský talent, skúsenosti a taktiež nesmierne odhodlanie slúžiť krajine.

Ardernovej Strana práce zaznamenala v októbrových parlamentných voľbách historický úspech. Získala až 65 zo 120 kresiel v novozélandskom jednokomorovom parlamente, pričom viac ako polovicu z nich obsadia ženy.

Hoci má Strana práce dosť mandátov na to, aby mohla vládnuť samostatne, v nedeľu podpísala dohodu o vytvorení kabinetu so Stranou zelených, ktorej ponúkla dve ministerstvá. Vytváranie koalícií na Novom Zélande je bežné a politické strany sa snažia dosahovať zhodu, napísala agentúra Reuters.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 231,242 Úmrtí 3,801 Uzdravení 181,129 Infikovaných 46,312 Last updated: 22. januára 2021 - 06:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky