nedeľa, 19 septembra, 2021
14.9 C
Bratislava
ÚvodArénaNový Zéland: Ardernová sa ujala svojho druhého funkčného obdobia

Nový Zéland: Ardernová sa ujala svojho druhého funkčného obdobia

Znovuzvolená novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v piatok zložila prísahu a ujala sa svojho druhého funkčného obdobia. Ardernová a jej ministri zložili sľub v anglickom aj maorijskom jazyku počas ceremónie v sídle vlády vo Wellingtone, píše agentúra AFP.

Na adresu ministrov, medzi ktorými majú veľké zastúpenie ženy a Maoriovia – pôvodní obyvatelia Nového Zélandu, premiérka uviedla, že spoločne reprezentujú širokú škálu perspektív, obrovský talent, skúsenosti a taktiež nesmierne odhodlanie slúžiť krajine.

Ardernovej Strana práce zaznamenala v októbrových parlamentných voľbách historický úspech. Získala až 65 zo 120 kresiel v novozélandskom jednokomorovom parlamente, pričom viac ako polovicu z nich obsadia ženy.

Hoci má Strana práce dosť mandátov na to, aby mohla vládnuť samostatne, v nedeľu podpísala dohodu o vytvorení kabinetu so Stranou zelených, ktorej ponúkla dve ministerstvá. Vytváranie koalícií na Novom Zélande je bežné a politické strany sa snažia dosahovať zhodu, napísala agentúra Reuters.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 402,808 +742 Dnes Úmrtí 12,569 Uzdravení 383,511 Infikovaných 6,728 Last updated: 19. septembra 2021 - 12:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -