Maďarsko dostane ruské a čínske vzorky vakcín, aby mohlo testovať

0
Ruská vakcína Sputnik V proti koronavírusu SARS-CoV-2. Foto: TASR/AP

Maďarsko dostane ruské a čínske vzorky vakcín proti novému druhu koronavírusu, aby ich mohlo otestovať. Informovalo o tom vo štvrtok internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság (HVG) s odvolaním sa na príspevky ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa a štátneho tajomníka rezortu diplomacie Tamása Menczera zverejnené na Facebooku.

Szijjártó je pre pozitívny výsledok testu na koronavírus v domácej epidemiologickej karanténe po návrate z Thajska a Kambodže. Na videozázname na Facebooku uviedol, že v zmysle dohody s ruským ministrom zdravotníctva Michailom Muraškom dodá Rusko v decembri Maďarsku malé množstvo vakcín, ktoré budú môcť maďarské inštitúcie testovať.

Podľa slov ministra bude Rusko schopné dodať väčšie množstvá očkovacej látky zhruba od polovice januára 2021, pričom množstvo vakcín ešte nie je spresnené. Szijjártó dodal, že Maďarsko rokuje o možnostiach nákupu vakcíny proti koronavírusu aj s Čínou a Izraelom.

Menczer povedal, že maďarská vláda je “blízko k tomu”, aby dostala vzorky takýchto vakcín na testovanie od čínskeho výrobcu.

- Reklama -