streda, 1 decembra, 2021
6.4 C
Bratislava
ÚvodArénaNehammer potvrdil, že Rakúsko dostalo od SIS informáciu o podozrivom

Nehammer potvrdil, že Rakúsko dostalo od SIS informáciu o podozrivom

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer v stredu na tlačovej konferencii pripustil, že Spolkový úrad na ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT) bol slovenskou tajnou službou informovaný o neúspešnom pokuse 20-ročného útočníka z Viedne nakúpiť muníciu na Slovensku. “V ďalších krokoch sa však v komunikácii zjavne niečo pokazilo,” cituje Nehammera agentúra APA.

Minister chce preto zriadiť nezávislú vyšetrovaciu komisiu. Tá má prešetriť aj vlaňajšie predčasné prepustenie útočníka, ktorému súd v apríli 2019 za pokus vycestovať do Sýrie, kde sa chcel pripojiť k extrémistickej organizácii Islamský štát, vymeral trest odňatia slobody v trvaní 22 mesiacov.

Šéf rakúskeho rezortu vnútra tiež na stredajšej tlačovej konferencii obvinil svojho predchodcu Herberta Kickla z krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), že BVT pod jeho vedením utrpela “trvalé škody”, ba dokonca bola “zničená”.

Nehammer ďalej uviedol, že vyšetrovatelia po vyhodnotení viac ako 20.000 videí zaslaných polícii dospeli k záveru, že teroristický útok vykonal jediný páchateľ, a to spomínaný 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorý mal rakúske aj severomacedónske občianstvo.

Slovenská polícia v stredu ráno potvrdila, že páchateľ útoku vo Viedni sa ešte počas leta neúspešne pokúšal na Slovensku nakúpiť muníciu. Túto informáciu hneď poslala aj svojim rakúskym kolegom, informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Zároveň dodala, že pre možné ohrozenie vyšetrovania v Rakúsku nateraz nemôže poskytnúť bližšie informácie.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 14:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img