sobota, 16 januára, 2021
-2.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Opozícia odsúdila teroristický útok vo Viedni

Opozícia odsúdila teroristický útok vo Viedni

Smer-SD odsudzuje teroristický útok vo Viedni z pondelka (2. 11.) Vyhlásil to predseda strany Robert Fico. Upozornil, že k udalosti došlo neďaleko od slovenských hraníc, pričom do Viedne často cestujú aj slovenskí občania. V tejto súvislosti poukázal na potrebu riešenia migračnej otázky. Očakáva, že Národná rada (NR) SR sa bude zaoberať aj novým návrhom migračného paktu Európskej komisie. Podobné incidenty odsudzuje aj opozičná strana ĽSNS. Obe strany hovoria o potrebe ochrany vonkajších hraníc únie a schengenu. Solidaritu Rakúsku vyjadril aj líder strany Hlas-SD a nezaradený poslanec NRSR Peter Pellegrini.

“Razantne odsudzujem tento teroristický útok, ktorý bol zjavne dobre naplánovaný a ktorého cieľom bol aj útok na kresťanstvo, pretože sa konal v deň, ktorý je kresťanom tak veľmi blízky,” skonštatoval Fico s tým, že hrozba teroristických útokov je čoraz väčšia. Potrebu vidí aj v razantnejších vyjadreniach k migrácii. Zopakoval, že strana nepodporí ani nový migračný pakt EÚ. Obsahuje podľa neho vágne vyjadrenia aj pri rovnováhe medzi zodpovednosťou a solidaritou.

“Verím, že rakúskej vláde a príslušným orgánom sa podarí tento bezprecedentný čin rýchlo vyšetriť a páchateľov potrestať. Boj s terorizmom patrí medzi základné bezpečnostné výzvy EÚ a teroristický útok vo Viedni vnímam ako snahu nás zastrašiť,” uviedol Pellegrini na sociálnej sieti.

“ĽSNS rezolútne odsudzuje brutálne džihádistické teroristické útoky, ktoré v posledných dňoch lomcujú celou Európou,” uviedol europoslanec za ĽSNS Milan Uhrík. Rodinám obetí strana vyjadrila hlbokú sústrasť, ako aj podporu Rakúšanom. Poukázal aj na nedávne udalosti vo Francúzsku. Podobne ako Smer-SD hovorí strana o potrebe riešenia migračnej politiky a rovnako odmieta nový európsky imigračný pakt s “povinnou solidaritou”.

V pondelok (2. 11.) večer došlo v centre Viedne neďaleko synagógy na ulici Seitenstettengasse a na ďalších piatich miestach k streľbe. Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer pre stanicu ORF potvrdil, že streľba bola teroristickým útokom, do ktorého bolo zapojených viacero páchateľov. Útok si okrem mŕtvych vyžiadal aj viacero ťažko zranených.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 220,707 Úmrtí 3,362 Uzdravení 163,323 Infikovaných 54,022 Last updated: 16. januára 2021 - 04:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky