utorok, 2 marca, 2021
4.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Aktualizované Útok vo Viedni: Útočník si strelivo zaobstaral počas leta na Slovensku

Aktualizované Útok vo Viedni: Útočník si strelivo zaobstaral počas leta na Slovensku

Útočník, ktorého po streľbe v centre Viedne zneškodnili policajti, si strelivo zaobstaral počas leta na Slovensku, uviedol v utorok na svojom webe rakúsky denník Heute. Informáciu o strelive potvrdil aj minister vnútra SR Roman Mikulec, podľa ktorého útočník v minulosti navštívil Slovensko.

Podľa rakúskeho denníka muž so svojím známym údajne v polovici júla vycestoval na Slovensko, aby si zaobstaral muníciu do útočnej pušky typu AK-47 (kalašnikov).

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer oznámil, že 20-ročný muž s rakúskym i severomacedónskym občianstvom bol v minulosti trestne stíhaný v spojitosti s členstvom v teroristickej organizácii.

Muž menom Kujtim Fejzulai bol v apríli 2019 uznaný za vinného za pokus o cestu do Sýrie s cieľom pripojiť sa k extrémistickej organizácii Islamský štát. Súd mu udelil trest odňatia slobody v dĺžke 22 mesiacov, v decembri ho však podmienečne prepustili.

Policajt kráča okolo sanitiek po streľbe neďaleko synagógy vo Viedni v pondelok 2. novembra 2020.Už druhá obeť podľahla zraneniam po teroristickom útoku v pondelok večer v centre rakúskej metropoly Viedeň. Zahynul aj útočník, ktorého smrteľne postrelila polícia. Foto: TASR/AP

Nehammer v utorok ráno potvrdil, že teroristický útok v centre Viedne mal islamistický motív.

Páchateľ mal v čase útoku pri sebe falošný pás s výbušninami, automatickú strelnú zbraň, ručnú strelnú zbraň a mačetu.

Útočník mal cestovať v lete na Slovensko v aute matky svojho známeho z Kosova. Toho podľa denníka Heute považuje polícia za jeden z jeho podozrivých kontaktov, lebo  už niekoľko  mesiacov či  rokov ho úrady  poznajú  pre jeho radikálne postoje.

Slovenská polícia v súvislosti s teroristickými útokmi podľa hovorkyne Prezídia  Policajného zboru Denisy Bárdyovej úzko spolupracuje s rakúskou políciou. “Sme v úzkom kontakte a preverujeme možný pohyb podozrivých osôb aj na území Slovenskej republiky,” vyhlásila.  

V pondelok večer došlo v centre Viedne neďaleko synagógy na ulici Seitenstettengasse a na ďalších piatich miestach k streľbe. Minister Nehammer pre stanicu ORF potvrdil, že streľba bola teroristickým útokom, do ktorého bolo zapojených viacero páchateľov. Útok si okrem mŕtvych vyžiadal aj viacero ťažko zranených.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 311,002 +2,077 Dnes Úmrtí 7,388 +118 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 48,314 Last updated: 2. marca 2021 - 21:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky