Zemetrasenie v Egejskom mori si vyžiadalo už viac ako sto obetí

0
Trojročné dievčatko Elif Perinceková reaguje v nemocnici po tom, ako ju v pondelok záchranári vytiahli spod trosiek zrútenej budovy v tureckom meste Izmir 2. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Zemetrasenie v Egejskom mori z minulého piatka si vyžiadalo už 102 obetí, z toho 98 ľudí zomrelo v západotureckom meste Izmir a dvaja tínedžeri na gréckom ostrove Samos. Informáciu priniesla v utorok agentúra Reuters.

Pri zemetrasení sa zranilo 994 osôb a 147 si naďalej vyžaduje lekársku starostlivosť, uviedol turecký úrad pre mimoriadne situácie (AFAD). Úrad dodal, že záchranári prehľadávajú ďalších päť budov.

Tureckom otriaslo zemetrasenie (Ilustračné foto) (Autor: TASR)

Pre obyvateľov zemetrasením zasiahnutej oblasti dalo Turecko postaviť 3500 stanov a k dispozícii majú 13 000 postelí, ktoré budú slúžiť ako dočasné ubytovanie. Na mieste sa nachádza takmer 8000 príslušníkov personálu a 25 záchranárskych psov, doplnila agentúra.

Turecko je oblasť s častým výskytom zemetrasení. V roku 2011 si zemetrasenie vo východotureckom meste Van vyžiadalo viac ako 500 obetí. Pri tohtoročnom zemetrasení vo východotureckej provincii Elazig zahynulo v januári 41 ľudí.

Podarilo sa zachrániť dievčatko

Tureckým záchranárom sa podarilo z trosiek zrútenej budovy v pobrežnom meste Izmir na západe krajiny zachrániť štvorročné dievčatko. Stalo sa tak na štvrtý deň po silnom zemetrasení, ktoré zasiahlo Turecko a Grécko. Informáciu priniesli agentúry AP a AFP.

Záchranné zložky našli medzitým v oblasti tretieho najväčšieho tureckého mesta ďalšie mŕtve telá a zemetrasenie si tak dosiaľ vyžiadalo 102 obetí.

Podľa geologickej služby Spojených štátov (USGS) dosiahlo zemetrasenie v Egejskom mori magnitúdu 7,0. Turecký úrad pre mimoriadne situácie uviedol, že zemetrasenie malo hypocentrum v Egejskom mori v hĺbke 16,5 kilometra a jeho magnitúda bola 6,6.

Dve silné zemetrasenia, ktoré zasiahli severozápadné Turecko v roku 1999, zabili 18 000 ľudí. AFAD uviedol, že po piatkovom zemetrasení s magnitúdou 6,6 nasledovalo približne 1400 dotrasov.

- Reklama -