nedeľa, 29 novembra, 2020
0.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Pomoc zamestnávateľom môže skomplikovať zamestnanec, ak nepôjde na test

Pomoc zamestnávateľom môže skomplikovať zamestnanec, ak nepôjde na test

Odborníci upozorňujú na viaceré komplikácie, ktoré zamestnávateľom môže spôsobiť zamestnanec, ak sa nezúčastní celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Obozretné by však mali byť aj samotné mestá a obce pri nábore pracovníkov na dohody o vykonaní práce počas testovania.

 “Skomplikovať situáciu ohľadom čerpania príspevkov z jednotlivých opatrení môže zamestnávateľovi aj zamestnanec, ktorý neabsolvoval testovanie, nedisponuje teda negatívnym výsledkom testu a musí ostať doma so zákazom vychádzania,” upozornila na sociálnej sieti odborníčka mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia Jaroslava Lukačovičová.

V praxi to firmy budú môcť riešiť niekoľkými spôsobmi. Lukačovičová vysvetľuje, že sa podľa Zákonníka práce môže firma so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí pracovného voľna s alebo bez náhrady mzdy. “Môže sa dohodnúť na čerpaní pracovného voľna, ktoré si zamestnanec neskôr odpracuje, môže sa dohodnúť na práci v režime home office, pokiaľ to charakter jeho práce dovoľuje, alebo na čerpaní dovolenky,” vysvetľuje Lukačovičová. Ak by sa firma so zamestnancom nedohodla ani na jednom z týchto riešení, v praxi by to znamenalo, že zamestnanec má neplatené voľno alebo absenciu.

Ďalej Lukačovičová vysvetľuje, že ak sa zamestnávateľ dohodne na pracovnom voľne s náhradou mzdy, tak počas týchto dní je prekážka na strane zamestnanca a príspevky z opatrenia číslo jedna alebo 3A je možné čerpať len v prípade, ak sú prekážky na strane zamestnávateľa, nie zamestnanca. “Takže za obdobie, keď je zamestnanec doma si príspevok žiadať nemôže, môže si žiadať za dni, keď bola prevádzka zatvorená (napr. fitnesscentrá) alebo došlo k prerušeniu či obmedzeniu prevádzky v čase mimoriadnej situácie,” priblížila Lukačovičová. Podľa opatrenia 3A si firma bude môcť žiadať príspevok na zamestnanca na pracovnom voľne len v prípade, ak čas strávený prekážkou na strane zamestnanca nepresiahne 50 % fondu pracovného času za mesiac. V prípade dovolenky by podľa jej slov zase zamestnávatelia mali dávať pozor na to, aby čerpanie dovolenky spolu s prípadnými prekážkami na strane zamestnanca, ktorý nepríde do práce, nepresiahlo 50 % fondu pracovného času.

Odborník Jozef Mihál upozornil, že ani snaha pomôcť zabrániť šíreniu nového koronavírusu nemôže pre mestá a obce znamenať, že budú pri nábore administratívnych pracovníkov porušovať Zákonník práce a ďalšie predpisy. “Pracovný čas pri dohode o vykonaní práce počas 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín. Preto dohodári nemôžu pracovať počas celého testovacieho dňa, teda od 7.00 do 22.00 h,” upozornil Mihál na sociálnej sieti. Okrem toho podľa Mihála 31. októbra za prácu na dohodu okrem dohodnutej odmeny vzniká nárok na príplatok za sobotu vo výške 1,6665 eura na hodinu. “V nedeľu 1. novembra je za prácu na dohodu okrem dohodnutej odmeny nárok na príplatok za nedeľu 3,333 eura na hodinu,” uviedol Mihál. V nedeľu je navyše sviatok. “Preto je za prácu na dohodu okrem dohodnutej odmeny a príplatku za nedeľu nárok aj na príplatok za sviatok ďalších 3,333 eura na hodinu. V nedeľu 1. novembra je tak okrem dohodnutej odmeny nárok na príplatok celkovo 6,666 eura na hodinu, čo za 12 hodín práce znamená okrem odmeny príplatok 80 eur. Najmä v nedeľu preto opatrne s kalkuláciou odmien, do deklarovanej sumy 100 eur na deň sa zrejme nezmestíte,” upozorňuje obce a mestá Mihál.

Okrem toho Mihál upozorňuje, že zamestnávateľ (obecný, mestský úrad) musí “dohodárov” prihlásiť do Sociálnej poisťovne a do zdravotnej poisťovne, po skončení dohody ich musí odhlásiť. “Pozor na zamestnávanie na dohody občanov, ktorí sú evidovaní na úrade práce. Podľa zákona o službách zamestnanosti sú s tým spojené ďalšie povinnosti a komplikácie. Napríklad, uchádzač o zamestnanie môže na dohodu zarobiť v hrubom najviac sumu 214,83 eura za mesiac, ak zarobí viac, vyradia ho z evidencie,” tvrdí Mihál. Ďalej je podľa jeho slov uchádzač o zamestnanie povinný predložiť úradu práce kópiu dohody najneskôr v piatok 30. októbra. “Ak si túto povinnosť nesplní, resp. nesplní včas, úrad práce ho vyradí z evidencie,” upozornil Mihál.

Únia miest Slovenska však už v stredu informovala, že administratívni pracovníci nebudú počas testovania pracovať na dohody o vykonaní práce, ale na dohody o dobrovoľníckej činnosti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla predložiť začiatkom nového roka, uviedol rezort vnútra

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Pre TASR to uviedla Petra Friese...

Krajčího tvrdenie o nepriaznivom otáčaní krivky vývoja pandémie je šírenie poplašnej správy, tvrdí Cár

Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení...

V Londýne zadržali viac ako 60 ľudí na demonštrácii proti pandemickým opatreniam

Viac ako 60 ľudí zadržali v sobotu v Londýne na demonštrácii proti epidemiologickým opatreniam. K zatýkaniam došlo v súvislosti s potýčkami, ktoré...

Na hraničnom priechode v Kračúnovciach zadržali siedmich nelegálnych migrantov

Predbežne siedmich nelegálnych migrantov zadržala v sobotu popoludní polícia v tureckom kamióne smerujúcom na hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek v Kračúnovciach v okrese Svidník....

Záplavy na Sardínii: zahynuli najmenej traja ľudia

Najmenej traja ľudia zahynuli v sobotu na Sardínii pri záplavách spôsobených silnými dažďami. Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby. S odvolaním sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 +1,526 Dnes Úmrtí 798 +27 Dnes Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 02:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky