Trump znovu spochybňuje dôveryhodnosť korešpondenčného hlasovania

0
Na kombosnímke zľava americký prezident Donald Trump a bývalý americký viceprezident Joe Biden Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v pondelok na Twitteri opätovne spochybnil dôveryhodnosť korešpondenčného hlasovania v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Informoval o tom v utorok týždenník Die Zeit.

Trump v pondelok miestneho času na sociálnej sieti konštatoval, že v celých Spojených štátoch sú “veľké problémy a nezrovnalosti”, čo sa týka hlasovania poštou. „Konečné výsledky musíme mať 3. novembra,” napísal. Twitter tento sporný príspevok označil upozornením, že môže obsahovať zavádzajúce informácie.

Donald Trump touto svojou požiadavkou znova rozvíril obavy, že by sa mohol vyhlásiť za víťaza už na základe priebežných výsledkov ešte počas volebnej noci. To, či uzná výsledky volieb, necháva prezident nateraz otvorené.

Ako píše týždenník Die Zeit, takéto skoré vyhlásenie výsledkov je však veľmi nepravdepodobné najmä v prípade tesného rozdielu medzi kandidátmi, keďže vo viacerých štátoch USA sa budú korešpondenčné hlasy sčítavať ešte aj niekoľko nasledujúcich dní.

V pondelok Trump zopakoval svoje presvedčenie, že voľby, ktoré sa konajú budúci utorok, môže prehrať len v prípade, že by ich demokrati zmanipulovali. „Podľa môjho názoru je to jediný spôsob, ako by sme mohli prehrať – masívne volebné podvody,” povedal Trump v Pennsylvánii.

Z dôvodu pandémie nového koronavírusu sa očakáva, že mnohí Američania odvolia práve korešpondenčnou formou. Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že svoj hlas chce poštou odovzdať viac stúpencov demokrata Joea Bidena než republikána Trumpa.

Prezident USA však už mesiace bez akéhokoľvek dôkazu tvrdí, že hlasovanie poštou môže vytvoriť priestor pre volebné podvody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu