štvrtok, 3 decembra, 2020
-0 C
Bratislava
Úvod Aréna Dohoda s EÚ a voľby v USA "sú dve rozdielne veci". Johnson...

Dohoda s EÚ a voľby v USA “sú dve rozdielne veci”. Johnson poprel špekulácie okolo pobrexitových rokovaní

Britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že prezidentské voľby v Spojených štátoch nemajú žiaden vplyv na prebiehajúce rokovania o vzťahoch s EÚ. Poprel tak tvrdenie denníka The Observer, ktorý napísal, že Johnson odkladá uzatvorenie pobrexitovej obchodnej dohody s EÚ, pretože čaká na výsledok volieb v USA.

Dohoda s EÚ a voľby v USA “sú dve rozdielne veci,” citoval Johnsona v pondelok magazín Der Spiegel.

Podľa článku novín The Observer z uplynulého víkendu by Británia s EÚ dohodu neuzavrela len v tom prípade, ak by voľby v USA znova vyhral Donald Trump, ktorý je stúpencom brexitu. Ak by sa opäť stal prezidentom, Johnson by následne uzavrel obchodnú dohodu so Spojenými štátmi.

Trumpov demokratický protikandidát Joe Biden je naopak viac naklonený Európskej únii. Jeho administratíva by sa preto zamerala skôr na obnovu vzťahov s EÚ, ktoré Trump v posledných rokoch oslabil, ako na uzavretie dohody s Britániou.

Bývalý britský veľvyslanec v USA Kim Darroch uviedol, že Biden by dokonca možno uprednostnil obchodnú dohodu medzi USA a EÚ pred dohodou so Spojeným kráľovstvom. Darroch zo svojej funkcie odstúpil v roku 2019 po tom, čo unikli diplomatické depeše, v ktorých kritizoval prezidenta Trumpa.        

To, že Johnson vyčkáva s uzavretím dohody do výsledku volieb v USA, si myslí i bývalý britský veľvyslanec pri EÚ Ivan Rogers, napísal v sobotu denník The Guardian. Ak by vo voľbách 3. novembra zvíťazil Biden, vrátil by podľa neho Berlín, Paríž i Brusel späť do centra pozornosti USA. „Nie však nekriticky, keďže USA budú mať stále vážne námietky voči prístupu EÚ k otázkam hospodárstva a bezpečnosti,” uviedol Rogers.

Londýn a Brusel sa v rokovaniach o uzavretí dohody o nových obchodných vzťahoch nezhodujú v otázkach pravidiel hospodárskej súťaže, dohľadu nad ich uplatňovaním a tom, aký prístup budú mať rybárske flotily z EÚ k britským vodám. Británia chce znovu získať suverenitu nad svojimi vodami a odmieta právny dohľad EÚ, pričom zdôrazňuje, že chce mať len jednoduchú obchodnú dohodu, akú Únia podpísala napríklad s Kanadou. EÚ však tvrdí, že postavenie Británie je úplne iné, ako je tomu v prípade Kanady.

Nedosiahnutie dohody by znamenalo, že obchod medzi Britániou a EÚ by prebiehal na základe podmienok Svetovej obchodnej organizácie (WTO), a teda s kvótami a vyššími clami. To by mohlo mať ničivý účinok na ekonomiky jednotlivých krajín oslabené pandémiou COVID-19.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Vyšetrovateľ podá návrh na väzobné stíhanie Lučanského

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podá dozorujúcemu prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podnet na väzobné stíhanie policajného exprezidenta Milana Lučanského a ďalších...

NR SR zvolila nového generálneho prokurátora: Maroša Žilinku

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroš Žilinka má byť novým generálnym prokurátorom, rozhodli o tom poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovej...

Advokát Škubla: Návrh na Haščákovo vzatie do väzby je neodôvodnený

Návrh na vzatie do väzby spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka je nedôvodný. Pre TASR to uviedol jeho advokát Martin Škubla.

Šeliga: Poslanci NR SR z klubu Za ľudí volia Honza

Poslanci Národnej rady (NR) SR z klubu Za ľudí budú za kandidáta na generálneho prokurátora voliť Tomáša Honza. Novinárom to povedal podpredseda...

SaS podporí pri voľbe šéfa GP Žilinku

Poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS sa dohodli, že vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora podporia Maroša Žilinku. Oznámil to predseda...

NR SR: Poslanci začali voliť generálneho prokurátora

Poslanci Národnej rady (NR) SR volia kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Voľba je verejná, poslanci volia hlasovacími lístkami. Výsledky ohlásia...

Sme nervózni z toho, čo dnes vystrája vláda v Ústave SR, uviedol Fico

Vládna koalícia zmenami v ústave súvisiacimi s reformou justície ohrozuje právny štát a demokraciu na Slovensku. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico...
Slovensko
Pozitívne vzorky 111,208 +1,982 Dnes Úmrtí 930 +32 Dnes Uzdravení 74,273 Infikovaných 36,005 Last updated: 3. decembra 2020 - 18:09 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky