piatok, 17 septembra, 2021
15.1 C
Bratislava
ÚvodArénaVIDEO Na Orave a v okrese Bardejov otestovali 140 945 ľudí, počet...

VIDEO Na Orave a v okrese Bardejov otestovali 140 945 ľudí, počet pozitívnych bol 3,97 percenta. Vláda považuje pilotný projekt testovania za mimoriadne úspešný

Na Orave a v okrese Bardejov otestovali počas pilotnej fázy celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 celkovo 140 945 ľudí, z nich bolo 5594 infekčných. Počet pozitívnych tak predstavoval 3,97 percenta. Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval na pondelkovej tlačovej konferencii. Pilotný projekt podľa neho potvrdil opodstatnenosť celoplošného testovania.

„Celú túto pilotnú operáciu považujeme za mimoriadne úspešnú,” vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Zhodli sa s ním okrem premiéra aj minister vnútra Roman Mikulec a zdravotníctva Marek Krajčí (obaja OĽANO). Šéfovia rezortov zároveň deklarovali pripravenosť na celoslovenské testovanie. Definitívne má o ňom rozhodnúť pondelkový ústredný krízový štáb.

Ako priblížil Naď, do realizácie testovania sa zapojilo 5063 osôb, ktoré boli priamo v teréne a zabezpečovali testovanie. Ďalších 1700 vojakov v rovnakom čase už pripravovalo celoslovenskú fázu. Nasadených bolo tiež 444 vojenských zdravotníkov. Pomáhalo tiež 920 dobrovoľníkov. Všetkým zúčastneným poďakoval.

Naď pripomenul, že počas pilotného testovania poskytlo mnoho podnikateľov samosprávam materiál. V prípade realizácie celoslovenského testovania vyzval k pomoci aj súkromných podnikateľov. „Aby aj možno sponzorsky zabezpečili bezodplatne pre samosprávu veci, ktoré nám všetkým pomôžu, lebo pri otvorení približne 5000 odberných miest na celom Slovensku je logisticky nemožné, aby sme zabezpečili pre každé jedno odberné miesto všetko zo zásob štátnej správy,” dodal.

Minister obrany nespresnil, ako sa budú testovať ľudia bez domova. Hovoril o vyčlenených špeciálnych antigénových testoch pre zariadenia sociálnych služieb a pre ľudí bez domova. To, že je človek bez domova, podľa neho neznamená, že nemá doklady. „Časť ľudí, ktorí sú bez domova a nemajú doklady, je výrazne menšia, rovnako tak sú ľudia, ktorí majú domov a nemajú doklady. Vždy sa snažíme k tomu pristupovať tak, aby sme dokázali identifikovať toho človeka,” skonštatoval.

Zľava predseda vlády SR Igor Matovič, hlavný hygienik Ján Mikas, minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí pred tlačovou konferenciou. Foto: TASR

Šéf rezortu zdravotníctva vyzval zdravotníkov, aby sa prihlásili aj do celoslovenskej časti. V súčasnosti podľa neho majú k dispozícii 20.000 kontaktov, z toho 12.000 zdravotníkov. Zároveň skonštatoval, že celoplošné testovanie počas víkendu dalo nádej, že budeme môcť zastaviť nekontrolované šíenie vírusu a “budeme môcť ochrániť personál a nemocnice od katastrofy, ktorá by sa na nás hrnula, keby sme niečo neurobili”. Krajčí upozornil, že keď niekomu vyjde antigénovým testom pozitívny výsledok, je takmer stopercentne isté, že aj PCR test by v tomto prípade ukázal pozitívny výsledok.

Premiér pripomenul, že ak sa bude testovať na celom Slovensku, môže sa v prihraničných oblastiach vyskytnúť situácia, že sa bude chcieť dať otestovať aj cudzinec. Šéf rezortu zdravotníctva vyzval zdravotníkov, aby sa prihlásili aj do celoslovenskej časti. V súčasnosti podľa neho majú k dispozícii 20 000 kontaktov, z toho 12 000 zdravotníkov. Zároveň skonštatoval, že celoplošné testovanie počas víkendu dalo nádej, že budeme môcť zastaviť nekontrolované šírenie vírusu a “budeme môcť ochrániť personál a nemocnice od katastrofy, ktorá by sa na nás hrnula, keby sme niečo neurobili”. Krajčí upozornil, že keď niekomu vyjde antigénovým testom pozitívny výsledok, je takmer stopercentne isté, že aj PCR test by v tomto prípade ukázal pozitívny výsledok.

Premiér pripomenul, že ak sa bude testovať na celom Slovensku, môže sa v prihraničných oblastiach vyskytnúť situácia, že sa bude chcieť dať otestovať aj cudzinec. „Či sa to týka bezdomovcov, človeka, ktorý stratil občiansky preukaz alebo cudzinca, ktorý je na Slovensku načierno, každý je pozvaný na testovanie, lebo potrebujeme vedieť pravdu,” vyhlásil.

Podľa ministra vnútra počas testovania bezpečnostné zložky nezaznamenali takmer žiadne incidenty či porušenia verejného poriadku.

„Sme pripravení vstúpiť do druhej etapy, ktorá by mala tento týždeň začať,” uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko. Z pohľadu velenia OS SR zhodnotil prvú fázu operácie Spoločná zodpovednosť ako úspešnú. Doplnil, že nezachytili žiadne zásadné pochybenia. Cieľom operácie bolo tiež zozbierať poznatky, ktoré zapracujú do prípravy ďalších fáz, napríklad aj potrebu vytvorenia personálnych záloh. Precizovať chcú aj spoluprácu so samosprávami. Výzvou je podľa neho tiež zabezpečiť dodanie materiálu v dostatočnom predstihu v rámci operácie Kuriér.

VIDEO

Je to veľká pomoc, hlavný hygienik Mikas poďakoval všetkým, ktorí sa dali otestovať. Zdroj: TASR

Výsledky projektu považuje za “veľmi pozitívne” aj hlavný hygienik SR Ján Mikas. Pozitívne testovaných požiadal, aby strpeli izoláciu, sledovali svoj zdravotný stav a v prípade objavenia sa príznakov telefonicky kontaktovali svojho lekára. Negatívne testovaných upozornil, aby dodržiavali naďalej opatrenia.

V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov sa od piatka do nedele (23. 10. – 25. 10.) uskutočnila pilotná fáza celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Celoplošné testovanie sa má konať počas dvoch víkendov, a to od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra.

VIDEO

Na Orave a v Bardejove otestovali 140 945 ľudí, 5594 bolo infekčných. Zdroj: TASR
728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 400,348 Úmrtí 12,566 Uzdravení 382,734 Infikovaných 5,048 Last updated: 17. septembra 2021 - 08:56 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -