utorok, 1 decembra, 2020
0.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Európska únia začala úspešne budovať trh so spoločnými dlhopismi

Európska únia začala úspešne budovať trh so spoločnými dlhopismi

Európska únia (EÚ) minulý týždeň zrealizovala prvé emisie sociálnych dlhopisov, pričom dopyt po nich bol rekordný.

Európska komisia (EK), ktorá emitovala spoločné dlhopisy EÚ, zaznamenala už pri štarte vydávania spoločného dlhu na financovanie obnovy po koronakríze z globálneho hľadiska rekordný záujem. Išlo o emisie dvoch dlhopisov, 10- a 20-ročných, v celkovej hodnote 17 miliárd eur. Dopyt na úrovni 233 miliárd eur takmer 14-násobne prekonal ponuku.

Boli to prvé emisie takzvaných sociálnych dlhopisov, ktorými odštartovala financovanie programu SURE na podporu zamestnanosti v mimoriadnych situáciách. Sociálne dlhopisy patria medzi takzvané udržateľné dlhopisy, tento segment dlhopisového trhu aktuálne zažíva rýchly rast, pričom EÚ ponúkla doteraz najväčšiu emisiu. Príčinami záujmu o takéto dlhopisy sú globálna klimatická kríza a pandémia nového koronavírusu.

Podľa expertov je teraz otázkou, či bude podobne veľký záujem aj o ďalšie spoločné dlhopisy EÚ, ktorá má ambiciózny plán zvýšiť svoj dlh 15-násobne v priebehu necelého desaťročia. Dôvodom je financovanie programov na pomoc členským štátom bojujúcim s koronakrízou. EÚ, ktorá bola doteraz len malým dlžníkom na úrovni Slovenska, sa tak stane jedným z najväčších emitentov dlhu.

EK plánuje do roku 2026 emitovať dlhopisy v objeme až 850 miliárd eur, čím sa stane jedným z najsilnejších hráčov na kapitálovom trhu. V prípade podobne veľkého záujmu o konvenčné a zelené dlhopisy, ktoré začne EK emitovať od budúceho roka, sa dlhopisy EÚ zrejme nakoniec stanú na globálnej úrovni konkurenciou amerických vládnych dlhopisov.

Portfóliový manažér spoločnosti Pacific Investment Management Company (PIMCO) Konstantin Veit označil stredajšie (21. 10.) emisie za “dobrý štart” na emitovanie spoločného dlhu EÚ v najbližších rokoch. Tohtotýždňovými emisiami si EÚ zabezpečila financovanie takmer už pätiny z celkového objemu 100 miliárd eur pandemického programu na podporu zamestnanosti.

Podľa manažéra firmy AllianceBernstein Johna Taylora sú tieto nové cenné papiere EK atraktívnou alternatívou k iným európskym dlhopisom. Navyše, Európska centrálna banka (ECB) môže nakúpiť až 50 % z ich objemu. „Investori sa pozerajú na záväzok týkajúci sa kvantitatívneho uvoľňovania a očakávajú, že sa rozšíri,” uviedol Taylor.

Plán obnovy, emisie spoločných dlhopisov a záujem o ne sú faktory, ktoré podporujú dôveru v stabilitu a aktíva EÚ, uviedol stratég spoločnosti Mizuho International Peter Chatwell. Očakáva, že emisie spoločných dlhopisov podporia euro, ktorého kurz sa na budúci rok podľa neho dostane na 6-ročné maximum 1,30 USD/EUR.

„Európa má extrémne lacnú menu, výrazne vylepšený fiškálny rámec a pseudo fiškálnu úniu, centrálnu banku, ktorá už rozumie, aká dôležitá je menová politika pri znižovaní nerovnováh v eurozóne, a teraz aj dlhopisový trh, ktorý naberá na objeme,” povedal Chatwell.

Podľa Veita tieto nové dlhopisy EÚ by sa mohli obchodovať na rovnakej úrovni ako dlh Francúzska. Výnosy 10-ročných francúzskych dlhopisov sa aktuálne nachádzajú na úrovni -0,33 %.

Spoločné dlhopisy EÚ, ktorých emisie sa pripravujú, sú určené na financovanie dočasných programov na zmiernenie následkov pandémie a podporu obnovy. Niektorí experti predpokladajú, že EÚ bude aj po ich skončení pokračovať vo vydávaní spoločného dlhu. Hlavnou výzvou pre EÚ je vybudovanie dostatočne širokého trhu, ktorý by zahŕňal celú škálu rôznych produktov vrátane konvenčných dlhopisov, zelených cenných papierov a sociálnych dlhopisov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

NR SR: Mimoriadna schôdza o referende bude v stredu

Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, ktorú inicioval opozičný Smer-SD, bude v stredu (2. 12.). Pre TASR to uviedol podpredseda parlamentu Gábor...

PRIESKUM V súvislosti s koronou ľudia najviac dôverujú Sulíkovi

V súvislosti s novým koronavírusom veria ľudia spomedzi verejných činiteľov a politikov najviac vyjadreniam ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Má podporu 58...

Británia od 1. januára 2021 zavedie nový imigračný systém pre občanov EÚ vrátane Slovákov

Spojené kráľovstvo od utorka spustilo systém, ktorí cudzincom, ktorí chcú od 1. januára 2021 pracovať v Spojenom kráľovstve, umožňuje požiadať o víza...

Na Slovensku v pondelok stúpol počet nakazených o 1254

Na Slovensku v pondelok (30. 11.) pribudlo 1254 nakazených novým koronavírusom, vykonalo sa 7991 testov. Pribudlo 29 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo...

Odborníci radia: Dobre si teraz premyslite pôžičku, pamätajte na známe pravidlo

Blížiace sa vianočné sviatky bývajú pre rodinné rozpočty najnáročnejším obdobím roka. Nakúp darčekov pre všetkých členov rodiny, množstva jedla a nápojov, kompletnej...

O sťažnosti starostu Kusého voči obvineniu prokurátor zatiaľ nerozhodol

Prokurátorka Okresnej prokuratúry Bratislava III zamietla sťažnosť obvineného starostu bratislavskej časti Nové Mesto Rudolfa Kusého proti nevylúčeniu dozorového prokurátora z vykonávania úkonov. Sťažnosť...

AKTUALIZOVANÉ Kauza úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova: na ŠTS má záverečnú reč Zsuzsová

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici pokračuje v utorok hlavné pojednávanie v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. So svojou záverečnou...
Slovensko
Pozitívne vzorky 107,183 +1,254 Dnes Úmrtí 868 +29 Dnes Uzdravení 68,859 Infikovaných 37,456 Last updated: 1. decembra 2020 - 11:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky