sobota, 26 novembra, 2022
9.5 C
Bratislava
ÚvodArénaPompeo varuje pred sankciami za predávanie zbraní Iránu

Pompeo varuje pred sankciami za predávanie zbraní Iránu

Spojené štáty uvalia sankcie na ktorúkoľvek krajinu či jednotlivca, ktorí Iránu predajú zbrane. Uviedol to v nedeľu americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo po tom, ako vypršalo zbrojne embargo OSN, uvalené na Irán v roku 2007. Informovala o tom agentúra AFP.

„Každá krajina, ktorej záleží na mieri a stabilite na Blízkom východe, by sa mala zdržať akéhokoľvek predaja zbraní Iránu,” uviedol Pompeo vo vyhlásení.

Platnosť zbrojného embarga OSN vypršala 18. októbra v súlade s podmienkami jadrovej dohody, ktorú Irán uzavrel s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN v roku 2015. Irán sa vtedy zaviazal pozastaviť svoj jadrový program výmenou na zrušenie rozsiahlych hospodárskych a iných sankcii.

„Od dnešného dňa (18. októbra) sú všetky obmedzenia týkajúce sa importu a exportu zbraní, s tým súvisiacich činností a finančných služieb do a z Iránskej islamskej republiky automaticky ukončené,” uviedlo v nedeľu iránske ministerstvo zahraničia.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa od dohody jednostranne odstúpila v máji 2018 a opätovne zaviedla americké sankcie.

V auguste sa Washington pokúsil o znovuzavedenie sankcii OSN na Irán a predĺženie spomínaného zbrojného embarga, tento krok však odmietli prakticky všetky krajiny v Rade bezpečnosti OSN vrátane spojencov USA.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -