Prezidentka Čaputová: Vláda má v komunikácii rezervy. Mala by spoločnosť viac spájať ako rozdeľovať

0
prezidentka Zuzana Čaputová (Foto: facebook Z. Čaputovej)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vidí rezervy v komunikácii vlády pri oznamovaní opatrení v boji s novým koronavírusom. Majú sa podľa nej komunikovať pokojne, vecne a spôsobom, ktorý vzbudí dôveru. Vo svojom utorkovom vystúpení v TV Markíza tiež uviedla, že do spoločnosti treba zo strany vlády priniesť skôr upokojenie, a viac ju spájať ako rozdeľovať.

„Krízová situácia si vyžaduje veľmi osobitný prístup,” povedala hlava štátu. Opatrenia sa majú podľa nej oznamovať pokojne a vecne a spôsobom, ktorý vzbudí dôveru. „Majú byť zdôvodnené, zrozumiteľné, včasné,” dodala. Do spoločnosti treba vniesť upokojenie, používať viac vecný tón a skôr ju spájať než rozdeľovať. Potrebujú to podľa nej politici aj občania.

Opatrenia majú byť založené na dátach, v to prezidentka dúfa a predpokladá to. „Dôležité je správne rozhodnutie opreté o fakty,” uviedla s tým, že je veľmi dôležité, aby okrem opatrení a obmedzení boli komunikované aj kroky pomoci ľuďom, ktorých sa to bezprostredne dotýka.

Dezinformácie vníma hlava štátu ako veľký problém. Občania boli podľa nej v prvej vlne pandémie disciplinovaní, “ale už sú veľmi unavení”. Niektorí preto podľa prezidentky nie sú ochotní dôverovať tomu, že nový koronavírus je naozaj nebezpečný a situácia je vážna. Je podľa nej úloha štátu a príslušných rezortov, aby s dezinformáciami a konšpiráciami bojovali.

- Reklama -