EÚ môže zaviesť clá na tovary z USA 4 mld USD ročne, rozhodla Svetová obchodná organizácia

0
euro, seem, money
Ilustračná snímka.Foto: Bru-nO, Pixabay

V transatlantickom spore týkajúcom sa nedovolenej podpory pre výrobcov lietadiel je teraz na ťahu Európska únia (EÚ). Svetová obchodná organizácia (WTO) rozhodla, že EÚ môže zaviesť clá na dovoz tovarov z USA vo hodnote 4 miliardy USD (3,39 miliardy eur) ročne, čo je však menej, než požadoval Brusel.

EÚ pôvodne chcela mať možnosť zaviesť clá na tovary z USA v hodnote 12 miliárd USD ročne za nelegálne dotácie pre Boeing. Po diskusiách s predstaviteľmi WTO, ktorí rozhodujú v tomto spore, znížila svoju požiadavku na 8,6 miliardy USD.

WTO v podobnom spore týkajúcom sa subvencií pre Airbus rozhodla v októbri 2019, že Spojené štáty môžu uvaliť clá na tovary z EÚ v hodnote 7,5 miliardy USD ročne. USA aj clá obratom zaviedli, dotkli sa napríklad syrov, masla a vína či leteckých súčiastok a mnohých ďalších produktov z EÚ a predovšetkým krajín, ktoré platili subvencie pre Airbus, teda Nemecka, Francúzska, Španielska a Británie. Výška ciel sa pohybovala v pásme 15 % až 25 % .

Spor medzi EÚ a USA týkajúcich sa štátnej podpory pre výrobcov lietadiel trvá už vyše 15 rokov.

EÚ sa predbežne vzdá možnosti zavedenie ciel na tovary z USA z dôvodu nezákonných subvencií pre Boeing. Podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis povedal, že EÚ dáva prednosť riešeniu založenom na rokovaní. To znamená, že Brusel prijme clá len v prípade, ak sa obe strany nedokážu dohodnúť.

- Reklama -