utorok, 13 apríla, 2021
3.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Traja novinári utrpeli zranenia pri ostreľovaní v Náhornom Karabachu

Traja novinári utrpeli zranenia pri ostreľovaní v Náhornom Karabachu

Niekoľko novinárov utrpelo zranenia počas ostreľovania arménskej Katedrály Krista Spasiteľa v meste Šuša v spornom regióne Náhorný Karabach. Informovala o tom vo štvrtok arménska vláda, píše agentúra AFP.

„Ruskí a miestni novinári boli zranení počas druhého ostreľovania azerbajdžanských síl zacieleného na Katedrálu Krista Spasiteľa,” uviedla na Twitteri arménska vláda s tým, že jeden z novinárov podstupuje operačný zákrok.

Podľa agentúry Reuters je novinár, ktorý je vo vážnom stave v nemocnici, ruský občan, ktorý pracoval pre portál Segodnya.ru. Ďalší dvaja zranení žurnalisti sú občan Arménska a spravodajca medzinárodných médií, ktorý nebol bezprostredne identifikovaný.

O rozsiahlych škodách na spomínanej historickej katedrále informoval predtým vo štvrtok spravodajca AFP, podľa ktorého sa v dôsledku ostreľovania zrútila jej kovová strecha. Azerbajdžan prvé ostreľovanie poprel, pričom dodal, že jeho sily nikdy necielia na historické, kultúrne a už vôbec nie na náboženské budovy a pamätníky.

Táto katedrála, ktorá má pre Arménov mimoriadny symbolický význam, bola postavená v rokoch 1868-1887. Veľké škody utrpela počas vojny v 90. rokoch 20. storočia, keď ju azerbajdžanské sily využívali ako sklad raketometov.

Arménsko a Azerbajdžan, dve bývalé sovietske republiky, na celé desaťročia uviazli v konflikte o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu vo vojne v 90. rokoch. Tento konflikt si vyžiadal asi 30 000 obetí na životoch. Ťažké boje v tejto oblasti prepukli opäť 27. septembra, pričom odvtedy zomrelo už viac ako 300 ľudí vrátane civilistov.

Obe strany sa navzájom vinia z opätovného rozpútania bojov. Obnovený konflikt navyše má aj regionálnych aktérov: kým Turecko podporilo Azerbajdžan, Arménsko sa obrátilo na svojho spojenca – Rusko, ktoré doteraz zostávalo bokom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 371,168 Úmrtí 10,630 Uzdravení 255,300 Infikovaných 105,238 Last updated: 13. apríla 2021 - 07:54 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -