pondelok, 27 septembra, 2021
16.2 C
Bratislava
ÚvodArénaMinisterstvo financií pripravuje novelu zákona, ktorá rieši kryté dlhopisy

Ministerstvo financií pripravuje novelu zákona, ktorá rieši kryté dlhopisy

Novelou zákona o bankách by sa mala do slovenskej legislatívy prebrať eurosmernica týkajúca sa emisií krytých dlhopisov a verejného dohľadu nad nimi. Vyplýva to z predbežnej informácie zverejnenej na legislatívno-právnom portáli Slov-lex. Ministerstvo financií (MF) SR predpokladá, že medzirezortné pripomienkové konanie by malo k týmto zmenám odštartovať v januári alebo februári budúceho roka.

Cieľom eurosmernice je harmonizovať podmienky na emisiu krytých dlhopisov v Európskej únii (EÚ). „Z tohto dôvodu sa v zákone o bankách vyžaduje zmena dotknutých existujúcich a doplnenie nových ustanovení,“ zdôvodnilo ministerstvo.

Podmienky na emisiu krytých dlhopisov v EÚ sa majú vytvoriť tak, aby bol zabezpečený bezproblémový a trvalý rozvoj dobre fungujúcich trhov s krytými dlhopismi, a mali by sa obmedziť potenciálne riziká a slabé miesta v oblasti finančnej stability.

Zavedenie rámcov pre kryté dlhopisy by tiež malo uľahčiť rozvoj trhov s krytými dlhopismi v tých členských štátoch, v ktorých neexistujú. „Takýto trh má zabezpečiť stabilný zdroj financovania pre úverové inštitúcie, čo by malo viesť k lepším predpokladom poskytovania cenovo dostupných hypotekárnych úverov pre spotrebiteľov. Zároveň sa rozšíria možnosti investorov pre bezpečné investície,“ dodalo MF SR.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,609 +121 Dnes Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,148 Infikovaných 9,865 Last updated: 27. septembra 2021 - 16:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -