utorok, 13 apríla, 2021
4.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Korčok apeluje na Rusko a Turecko, aby využili svoj vplyv pri spore...

Korčok apeluje na Rusko a Turecko, aby využili svoj vplyv pri spore o Náhorný Karabach

Vojenské operácie v Náhornom Karabachu sú v príkrom rozpore s Chartou OSN. Vyhlásil to v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Ivan Korčok, ktorý  zároveň apeloval na Rusko a Turecko, aby využili svoj vplyv pri riešení konfliktu v tomto spornom regióne. TASR o tom informoval riaditeľ tlačového odboru MZVEZ SR Juraj Tomaga.

Obe strany konfliktu hľadajú podporu silných susedov, čo vytvára potenciál pre vážnu regionálnu krízu, varoval Korčok. „Apelujeme preto najmä na Rusko a Turecko, aby využili vplyv a vrátili konfliktné strany za rokovací stôl,” zdôraznil.

Minister zároveň vyjadril nádej, že do úsilia na nájdenie riešenia sa zapoja aj Spojené štáty a Francúzsko, ktoré sú spolu s Ruskom garantmi tzv. minskej skupiny.

Korčok pritom otvoril aj otázku efektívnosti minskej skupiny, ktorá pôsobí pri mediácii tohto konfliktu už od roku 1992. Potrebný je podľa jeho slov návrat k rokovaniam a ukončenie bojov. Takisto vyjadril znepokojenie nad tým, že o život počas bojov prichádzajú aj civilisti.

Muž nesie koberec okolo budovy poškodenej streľbou arménskych jednotiek v azerbajdžanskom meste Gandža 5. októbra 2020. Ostreľovanie mesta Gandža si podľa azerbajdžanského ministerstva zahraničných vecí vyžiadalo najmenej jedného mŕtveho, štyroch zranených a spôsobilo rozsiahle materiálne škody. Foto: TASR/AP

„Tomuto stavu, bohužiaľ, predchádzalo neúspešné diplomatické úsilie, ktoré za minulé roky nedokázalo priniesť prielom v politickom riešení tejto situácie,” zdôraznil šéf rezortu slovenskej diplomacie.

Boje v spornej oblasti Náhorného Karabachu, ktorá sa nachádza v Azerbajdžane a je pod kontrolou etnických Arménov, prepukli 27. septembra. Celkovo si vyžiadali takmer 250 obetí. V pondelok, v deviaty deň prebiehajúcich bojov, sa obe strany obvinili z útokov na civilistov. OSN považuje Náhorný Karabach za súčasť Azerbajdžanu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 371,168 Úmrtí 10,630 Uzdravení 255,300 Infikovaných 105,238 Last updated: 13. apríla 2021 - 10:11 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -