sobota, 23 januára, 2021
6.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Pápež v novej encyklike odsúdil "krátkozraký, prehnaný, zúrivý a agresívny nacionalizmus"

Pápež v novej encyklike odsúdil “krátkozraký, prehnaný, zúrivý a agresívny nacionalizmus”

Pápež František vyzval vo svojej novej encyklike na globálnu zmenu myslenia a odsúdil “krátkozraký, prehnaný, zúrivý a agresívny nacionalizmus”, aký v súčasnej politike naberá na sile. Z textu encykliky s názvom Fratteli tutti (Všetci bratia), ktorú zverejnili v nedeľu po poludňajšej modlitbe Anjel Pána, citovala agentúra DPA.

Encyklika vydaná v ôsmich jazykoch sa zoberá sociálnou spravodlivosťou, pričom je venovaná “bratstvu a sociálnemu priateľstvu”.

„Dávne konflikty, o ktorých sa myslelo, že už sú dávno pochované, nanovo prepukajú, zatiaľ čo krátkozraký, prehnaný, zúrivý a agresívny nacionalizmus je na vzostupe,” uvádza sa v encyklike. „Globálne bratstvo založené na sociálnej súdržnosti ľudí a národov si vyžaduje lepší druh politiky, a to takú, ktorá bude slúžiť spoločnému dobru.”

Globálna kríza súvisiaca s pandémiou ochorenia COVID-19 by podľa 83-ročného pápeža mala slúžiť ako inšpirácia na prehodnotenie globálnych priorít. „Keď táto kríza pominie, najhoršou reakciou by bolo našou ponoriť sa ešte hlbšie do horúčkovitého konzumu a nových foriem egoistickej sebazáchovy,” píše sa v encyklike.

Pápež v encyklike poukazuje na skutočnosť, že “v mnohých krajinách sú dnes zveličovanie, extrémizmus a polarizácia (spoločnosti) stali politickými nástrojmi”, pričom sociálne siete obviňuje z toho, že prispievajú k znižovaniu štandardov verejnej diskusie.  

Pápež František máva pri odchode z Baziliky Sv. Františka po tom, ako podpísal novú encykliku v talianskom meste Assisi 3. októbra 2020. Bola to jeho prvá cesta mimo Ríma od začiatku pandémie koronavírusu. Foto: TASR/AP

Encyklika si kladie za cieľ podporiť túžbu celého sveta po bratstve a priateľstve v spoločnosti – tzv. sociálnom priateľstve, uvádza server Vatican News. Ide o tzv. sociálnu encykliku, ktorej text je pomerne rozsiahly, pričom sa skladá z 287 číslovaných odsekov rozdelených do ôsmich kapitol.

Text encykliky bol zverejnený v deň sviatku sv. Františka z Assisi, stredovekého mnícha a zakladateľa františkánskeho rádu, ktorý žil vo veľkej chudobe a skromnosti. František je prvým pápežom, ktorý si dal meno práve po sv. Františkovi. Rodisko tohto mnícha, stredotalianske mesto Assisi, pápež aj v sobotu navštívil a tam aj novú encykliku podpísal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 233,027 Úmrtí 3,894 Uzdravení 183,942 Infikovaných 45,191 Last updated: 23. januára 2021 - 14:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky