streda, 20 januára, 2021
1.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Seniori by už nemuseli každoročne žiadať obec o odpustenie dane, koalícia chce...

Seniori by už nemuseli každoročne žiadať obec o odpustenie dane, koalícia chce predložiť novelu

Osoby nad 62 rokov by už nemuseli každoročne žiadať obec o odpustenie alebo zníženie dane. Navrhujú to koaliční poslanci v novele zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorú predložili do parlamentu. Seniori by tak automaticky boli oslobodení od platenia miestnej dane bez potreby o to žiadať. Návrh sa týka len tých obcí a miest, v ktorých platí všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o odpustení dane.

Zákon v súčasnosti umožňuje obciam a mestám prijať VZN, ktorým pre vybrané skupiny občanov umožnia znížiť alebo úplne upustiť od dane zo stavieb alebo dane z bytov. Daňovník musí obci preukázať splnenie podmienok.

Takýto nárok majú aj osoby nad 62 rokov, platí im natrvalo, respektíve do zrušenia prijatého VZN. Poslanci preto navrhujú, aby seniori neboli povinní si uplatňovať nárok na odpustenie dane. Chcú tak znížiť administratívnu záťaž obce aj samotných daňovníkov.

„Upustenie od každoročných žiadostí o odpustenie dane sa aj naďalej týka len tých obcí a miest, ktoré to daňovníkom umožňujú na základe schváleného VZN,” zdôrazňujú predkladatelia.

Zákon by mohol byť v prípade schválenia účinný od 1. januára 2021.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 226,294 Úmrtí 3,637 Uzdravení 173,761 Infikovaných 48,896 Last updated: 20. januára 2021 - 07:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky