streda, 21 apríla, 2021
8 C
Bratislava
Úvod Aréna Európska únia vyčlenila prvú humanitárnu pomoc pre civilných obyvateľov Náhorného Karabachu

Európska únia vyčlenila prvú humanitárnu pomoc pre civilných obyvateľov Náhorného Karabachu

Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že poskytne mimoriadnu humanitárnu pomoc vo výške 500.000 eur všetkým civilným obyvateľom, ktorí sú postihnutí novým ozbrojeným konfliktom na oboch stranách kontaktnej línie v Náhornom Karabachu.

Vyčlenená polmiliónová suma je určená na podporu zdravia, zdravotníckeho vybavenia, nákupu potravinových balíčkov a ďalšej urgentnej pomoci pre niekoľko tisícov ľudí žijúcich na oboch stranách kontaktnej línie.

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič v tejto súvislosti pripomenul, že boje v konfliktnej zóne v regióne Náhorný Karabach si už vyžiadali aj civilné životy.

„Treba rešpektovať medzinárodné humanitárne právo a zabezpečiť ochranu civilných životov a infraštruktúry. Európska únia je solidárna so všetkými ľuďmi postihnutými násilím a je pripravená poskytnúť ďalšiu humanitárnu podporu, ak bude ľudské utrpenie pokračovať,” uviedol Lenarčič a zopakoval, že EÚ žiada obe strany konfliktu o okamžité ukončenie nepriateľských akcií.

Počiatočné financovanie vo výške 500.000 eur pomôže humanitárnym partnerom Európskej únie, ako je napríklad Medzinárodný výbor Červeného kríža, poskytnúť okamžitú pomoc osobám, ktoré boli postihnuté obnovením bojov.

Komisia zdôraznila, že humanitárne financovanie Únie sa poskytuje v súlade s humanitárnymi zásadami ľudskosti, neutrality, nestrannosti a nezávislosti a príslušné finančné toky sa uskutočňujú prostredníctvom medzinárodných organizácií, agentúr OSN a mimovládnych organizácií.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 376,709 +642 Dnes Úmrtí 11,244 +72 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 110,165 Last updated: 21. apríla 2021 - 01:39 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -