sobota, 31 októbra, 2020
12.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Prvá televízna debata Trumpa a Bidena na pôde clevelandskej univerzity

Prvá televízna debata Trumpa a Bidena na pôde clevelandskej univerzity

Prvá z troch prezidentských debát medzi republikánskym šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom a jeho demokratickým protikandidátom, bývalým viceprezidentom Joeom Bidenom, sa konala v noci na stredu na pôde Case Western Reserve University v meste Cleveland. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Každý z kandidátov dostal šesť otázok v šiestich 15-minútových segmentoch debaty. Otázky, ktoré kládol moderátor večera Chris Wallace zo spravodajskej stanice Fox News, sa týkali nasledujúcich tém: Trumpove a Bidenove záznamy, najvyšší súd, koronavírusová pandémia, rasové protesty a násilie v mestách, volebná integrita, ekonomika.

Išlo o vôbec prvú televíznu debatu týchto kandidátov. Rozprava bola poznačená zreteľným napätím a dvojica sa navzájom často prerušovala.

Biden na začiatku debaty označil Trumpa za “klamára” a vyzval ho, aby “stíchol”.

Moderátor Chris Wallace zo spravodajskej stanice Fox News počas prvej prezidentskej debaty amerického prezidenta Donalda Trumpa s demokratickým prezidentským kandidátom a bývalým viceprezidentom Joeom Bidenom 29. septembra 2020 v Clevelande. Foto: TASR/AP

„Faktom je, že všetko, čo doteraz rozpráva, je jednoducho klamstvo. Nie som tu však na to, aby som riešil jeho klamstvá. Každý vie, že je klamár,” povedal Biden. Trump zaútočil na Bidena slovami: „Na tebe nie je nič šikovného, Joe. Za 47 rokov si nespravil nič.”

Biden obvinil Trumpa, že zamestnanosť v USA je v súčasnosti nižšia než v čase jeho nástupu do prezidentského úradu pred takmer štyrmi rokmi. „Mal by si sa dať do práce a postarať sa o potreby Američanov, aby sme mohli ekonomiku otvoriť bezpečne,” vyhlásil Biden o riešení koronavírusovej pandémie. „Ľudia chcú byť v bezpečí,” zdôraznil.

„Počas úradovania tohto prezidenta sme sa stali slabšími, chorľavejšími, chudobnejšími a rozdelenejšími,” vyhlásil Biden.

Demokratický prezidentský kandidát a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande. Foto: TASR/AP

Moderátor sa Trumpa niekoľkokrát opýtal na jeho dane z príjmu, keďže na verejnosť prenikli informácie, že niekoľko rokov neplatil žiadne dane, a v rokoch 2016 a 2017 iba 750 dolárov.

„Na daniach z príjmu som zaplatil milióny dolárov,” uviedol Trump, ktorý ešte nikdy nezverejnil svoje daňové priznania, ako je v uplynulých desaťročiach u prezidentských kandidátov zvykom.

Trump na otázku, prečo by mal byť opäť zvolený, vyhlásil, že ešte žiadny prezident USA nespravil tak veľa pre krajinu ako on. „Ešte tu nebola administratíva, ktorá by mala také výsledky ako moja,” povedal Trump, pričom poukázal na ekonomiku, národnú jednotu a vymenovanie konzervatívnych sudcov, dopĺňa tlačová agentúra DPA.

Budova Case Western Reserve University v americkom štáte Cleveland, na pôde ktorej sa konala prvá z troch prezidentských debát medzi republikánskym šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom a jeho demokratickým protikandidátom, bývalým viceprezidentom Joeom Bidenom. Foto: TASR/AP

Prezidentská debata trvala 90 minút a konala sa 35 dní pred voľbami novej hlavy štátu. Ďalšie debaty medzi Trumpom a Bidenom budú 15. a 22. októbra. Debata kandidátov na viceprezidenta prebehne 7. októbra.

Biden sa snažil Trumpa pripútať k téme koronavírusovej pandémie, ktorá si v Spojených štátoch vyžiadala už viac než 200 000 životov, viac než v akejkoľvek inej krajine. Trump mu kritiku vrátil slovami, že ak by bol prezidentom jeho rival, obetí by boli dva milióny.

Biden vyhlásil, že v prípade svojho zvolenia za prezidenta vráti USA do parížskej klimatickej dohody, pričom poukázal na problémy, ktoré klimatické zmeny spôsobujú v jednotlivých oblastiach krajiny.

Americký prezident Donald Trump hovorí počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande. Foto: TASR/AP

Debata sa dotkla aj rasovej diskriminácie v USA, pričom Biden obvinil Trumpa, že je “rasista”. Trump zareagoval tvrdením, že Biden ako senátor v 90. rokoch odobril kriminálny zákon, ktorý poškodzuje Afroameričanov. „My veríme v právo a poriadok, ale ty nie,” povedal Trump.

Trump poukázal na svoju podporu medzi policajtmi, zatiaľ čo sa moderátor Bidena opýtal, prečo nevyzval na tvrdšie zásahy počas protestov, ktoré v lete vyústili do výtržností. Biden tieto násilné demonštrácie odsúdil.

Trump by podľa vlastných slov priamo neodsúdil belošské rasistické skupiny. „Toto nie je problém pravice, ale ľavice. Povedal by som, že všetko, čo v tejto súvislosti vidím, pochádza z ľavicového spektra,” uviedol. Trump spresnil, že je “ochotný” odsúdiť belošské rasistické skupiny.

Biden obvinil Trumpa, že sa nedokáže postaviť Rusku, a amerického lídra označil za “šteňa” ruského prezidenta Vladimira Putina. „Ja som šiel proti Putinovi nekompromisne a poslal som mu jasný odkaz. Trump je však iba jeho šteňa,” povedal Biden.

Americký prezident Donald Trump (uprostred v pozadí) a demokratický prezidentský kandidát, bývalý viceprezident Joe Biden s moderátorom Chrisom Wallaceom (vľavo) zo spravodajskej stanice Fox News počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande. Foto: TASR/AP

Biden na záver debaty podľa tlačovej agentúry DPA vyhlásil, že bude akceptovať výsledky novembrových volieb bez ohľadu na to, či zvíťazí alebo nie. Zároveň vyzval ľudí, aby išli voliť – osobne alebo korešpondenčne. Trump ostro vystupuje proti posielaniu volebných lístkov poštou, tvrdiac, že sa tak otvára priestor pre manipuláciu. Prezident tiež naznačil, že v prípade svojej prehry nebude akceptovať výsledky volieb.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Bratislava hlási veľký záujem o testovanie: čakacie lehoty sú jedna až tri hodiny

Bratislavské mestské časti hlásia od skorých ranných hodín veľký záujem o testovanie. Predpokladané čakacie lehoty sú od jednej do troch a viac...

Naď prosí o ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov samospráv

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) verí, že sa počas dňa podarí otvoriť všetky odberné miesta. Občanov zároveň prosí o ohľaduplnosť a rešpektovanie...

Premiér medzinárodne uznanej líbyjskej vlády Sarrádž odstúpi

Fájiz Sarrádž, premiér medzinárodne uznanej líbyjskej vlády, vyhlásil, že ustúpil požiadavke na odovzdanie moci do konca októbra so zámerom vyhnúť sa vytvoreniu...

Desaťtisíce ľudí protestovali proti takmer úplnému zákazu interrupcií

Desaťtisíce ľudí aj napriek reštrikciám súvisiacich s koronavírusovou pandémiou protestovali v piatok v Poľsku proti verdiktu súdu, ktorý výrazne sprísňuje legislatívu týkajúcu...

Na Slovensku sa začalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19

Na Slovensku sa začalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Testovať sa bude od soboty do nedele (1. 11.), a to v čase...

The Lancet píše o slovenskom testovaní. Upozorňuje aj na úskalia

Slovensko plánuje byť prvou krajinou na svete, ktorá celú svoju populáciu otestuje na koronavírus SARS-CoV-2, napísal medicínsky týždenník The Lancet v článku...

Belgická vláda opäť sprísňuje obmedzenia. Sú našou poslednou šancou, povedal premiér De Croo

Belgická vláda ďalej sprísňuje obmedzenia v živote verejnosti, oznámil v piatok premiér Alexander De Croo. Druhá vlna pandémie koronavírusu totiž zasiahla krajinu...
Slovensko
Pozitívne vzorky 55,091 Úmrtí 212 Uzdravení 12,508 Infikovaných 42,371 Last updated: 31. októbra 2020 - 08:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky