sobota, 24 októbra, 2020
10.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Vlani sa na Slovensku zvýšil počet mužov, ktorí poberali materské

Vlani sa na Slovensku zvýšil počet mužov, ktorí poberali materské

Na Slovensku postupne rastie počet mužov, ktorí poberajú materské. Zatiaľ čo v roku 2018 priemerne poberalo túto dávku 12.836 mužov, vlani sa ich počet vyšplhal na 18.002, čo predstavuje nárast o 40,2 %. V prípade žien poberalo vlani túto dávku 64.058 osôb, čo predstavuje nárast o 724. Vyplýva to zo Súhrnnej správy o rodovej rovnosti za minulý rok, ktorú už schválila vláda.

Rodičovská dovolenka je podľa rezortu práce nástroj rodinnej politiky, ktorý umožňuje obidvom rodičom podieľať sa na starostlivosti o dieťa a na jeho výchove po ukončení materskej dovolenky. Môže prispieť k spravodlivejšiemu rozdeleniu neplatenej práce v domácnosti medzi rodičmi a k odstráneniu prípadných nerovností v miere ich participácie na trhu práce. Vlani zamestnanosť mužov vo veku 20 až 64 rokov dosiahla 80 %, zamestnanosť žien v tej istej vekovej klasifikácii bola však na úrovni 67 %.

Materské a rodičovské dovolenky sú spojené aj s dlhodobo nižšími príjmami a môžu viesť tiež k nižším dôchodkom. “Počas materskej a rodičovskej dovolenky ženám nezostáva priestor pre profesionálny rozvoj, zároveň im v dôsledku materských a rodičovských dovoleniek môže pripadnúť väčšia miera zodpovednosti za rodinu a domácnosť aj po nástupe do práce,” konštatuje sa v správe.

Platená a neplatená práca pre ženy znamená dvojité bremeno, ktoré je dlhodobou prekážkou pre kariérny rast. “Matky sa môžu rozhodnúť pre prácu, v ktorej dokážu skĺbiť zamestnanie s rodinnými povinnosťami, napríklad vo verejnom sektore. Takáto práca však môže byt spojená s nižšími príjmami,” uvádza správa.

Jedným z riešení týchto nerovností sú materské dovolenky pre otcov. Zavádzať ich začali škandinávske krajiny v 90. rokoch s cieľom zlepšiť pozíciu žien na trhu práce. “Zároveň takéto opatrenia umožňuje otcom tráviť čas s deťmi, čo prispieva k rovnosti žien a mužov. Tieto politiky zároveň môžu viesť aj k dlhodobo rovnomernejšej deľbe starostlivosti aj o domácnosť. Skorší nástup matiek do práce zvýši zamestnanosť žien a spolu s rovnomernejšou deľbou neplatenej práce môže prispieť k zmenšeniu priepasti medzi ženami a mužmi v odmeňovaní,” konštatuje správa o rodovej rovnosti.

Pozitívnou správou preto je, že počet poberateľov materského v prípade mužov postupne rastie. Podiel mužov na celkovom počte poberateľov tejto dávky vzrástol z približne 16,9 % na 21,9 % v minulom roku.

Priemerná suma materského predstavovala v minulom roku u mužov 891,3 eura, pričom je približne o 32 % vyššia ako priemerná suma u žien a ovplyvnila aj výrazný nárast celkovej priemernej sumy vyplácaného materského. Priemerná výška dávky v roku 2019 bola 722,75 eura.

V roku 2019 bol rodičovský príspevok poskytnutý priemerne 138.706 poberateľom mesačne, čo je oproti roku 2018 pokles v priemernom mesačnom počte o 839 poberateľov. Vlani bol priemerný mesačný počet poberateľov tohto príspevku na dieťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, približne 8864. Muži tvorili v roku 2019 priemerne 2,6 % všetkých poberateľov (3830) a ich podiel sa mierne zvýšil. V roku 2019 bolo na rodičovský príspevok vyplatených spolu 377,3 milióna eura, medziročne suma vzrástla o 2,4 %.

Príspevok pri narodení dieťaťa bol vlani poskytnutý 53.958 ľuďom na 54.645 detí, čo je o 752 poberateľov a 819 detí menej ako v roku 2018. Celkovo na tento príspevok bolo vynaložených 43,4 milióna eur, čo je o 1,40 % menej.

Rezort v správe konštatuje, že v posledných rokoch nastalo na Slovensku niekoľko zmien, ktoré zvyšujú motiváciu otcov stráviť niekoľko týždňov s novonarodeným dieťaťom. Od roku 2019 môžu ísť na materskú obaja rodičia súčasne, ak majú viac než jedno dieťa vo veku do troch rokov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

V Bardejovských kúpeľoch odhalili 15 pozitívne testovaných klientov

 V rámci plošného testovania na ochorenie COVID-19 v okrese Bardejov odhalili 15 pozitívne testovaných klientov Bardejovských kúpeľov. Podľa ekonomicko-obchodnej riaditeľky Tamary Šatankovej tam v piatok...

Európska únia začala úspešne budovať trh so spoločnými dlhopismi

Európska únia (EÚ) minulý týždeň zrealizovala prvé emisie sociálnych dlhopisov, pričom dopyt po nich bol rekordný. Európska komisia (EK),...

Fotogaléria: Pri nehode Kollára pomáhali záchranári štyrom osobám, tri previezli do nemocnice

Počet účastníkov dopravnej nehody, ktorým v sobotu podvečer pomáhali záchranári v Bratislave, stúpol na štyroch. Uviedla to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej...

Na Orave a v Bardejove otestovali 50.430 ľudí, infekčných bolo 1860

Na Orave a v okrese Bardejov otestovali v sobotu do 17.00 h 50.430 ľudí, z nich bolo infekčných 1860. Informoval o tom...

Česko: Babiš oznámil, že núdzový stav bude zrejme predĺžený

Český premiér Andrej Babiš v sobotu v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Rádio Z oznámil, že v Česku bude musieť byť predĺžený núdzový...

Aktualizované o 19:53 Boris Kollár mal vážnu autonehodu, je v nemocnici pri vedomí

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) mal vážnu autonehodu v Bratislave. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na...

Krajčí: Verím, že ak vydržíme najbližšie dva alebo tri týždne, krivku pandémie sa podarí zlomiť

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) verí, že s nasadením a spolupatričnosťou, akú videl počas pilotného plošného testovania na Orave a v Bardejove,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 40,801 +2,890 Dnes Úmrtí 159 +25 Dnes Uzdravení 9,920 Infikovaných 30,722 Last updated: 24. októbra 2020 - 21:38 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky