pondelok, 27 septembra, 2021
16.2 C
Bratislava
ÚvodArénaJarjabek o Šeligovi a návrhu novely, ktorou sa odsudzuje komunistický režim: 20-ročný...

Jarjabek o Šeligovi a návrhu novely, ktorou sa odsudzuje komunistický režim: 20-ročný blbeček urobí návrh zákona a nevie, o čom hovorí. Novodobí kádrovníci. Päťdesiate roky v inej farbe

„V parlamente majú najviac skúseností s minulým režimom poslanci, ktorí ho nezažili,” napísal na sociálnu sieť poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) po prvom prerokovaní novely zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, ktorú poslanci posunuli v utorok 23. 9. do druhého čítania. Čo tým myslel? Tu je jeho odpoveď pre ParlamentnéListy.sk.

„To, čo tí ľudia tárajú, lebo si to niekde prečítali od takého alebo onakého autora, nie je absolútne autentické. A presne takto sa aj vyjadrujú, proste tá ich autenticita je niekedy až historicko-amatérsky smiešna, lebo hovoriť o tom, že sme žili v komunizme, je úplná blbosť.  My sme žili v reálnom socializme, to je normálny terminus technicus. Iná komunistická strana predsa bola v 40., 50., 60., 70., 80., 90. rokoch. Okrem komunizmu existuje eurokomunizmus,  ktorý vznikol v roku 1968 v Taliansku a Francúzsku po okupácii Československa. Toto sú veci, o ktorých treba hovoriť a ktorým sa treba venovať. Tie blbosti, čo som si mal možnosť vypočuť od tých, hlavne čo sa narodili v roku 1990, mám na mysli, konkrétne pána podpredsedu Národnej rady SR, no tak to je taký neadekvátny amaterizmus, je to proste blbosť, ba priam až hlúposť niečo také hovoriť, lebo títo ľudia nevedia, čo hovoria,” uviedol Dušan Jarjabek.

Okrem toho je podľa neho úplne neadekvátne prísť s takýmto návrhom zákona v časoch, ktoré prežívame pre COVID-19.

„Prísť dnes s takýmto návrhom zákona je proste priam drzosť, veď to vôbec nie je na programe  dňa. A opäť namiesto toho, aby sa spoločnosť spájala proti nepriateľovi korona, tak zas niečo sa sem vsúva, aby sa tá spoločnosť rozdeľovala, aby prichádzala do konfliktu,” hnevá sa Jarjabek.  

Novela zákona by mala zakázať aj pomenovávanie ulíc po predstaviteľoch zločineckých režimov.

„Všetkých tých komunistov dávajú do jedného vreca. Pomenovávanie ulíc, námestí, veď na jednej strane sme prijali lex Dubček, ale to nie je len Dubček, to je predsa celá skupina “1968” ako Mináč, Mňačko, Kohout, plno tých šesťdesiatosmičkárov, ktorí boli pre niečo v 68. roku zo strany vyhodení. A zasa naopak, keby niekto čítal históriu, tak by si našiel, že v roku 1968, za Dubčekovej éry, to boli davy a davy mladých ľudí, ktorí vstupovali do komunistickej strany, lebo tam videli nejaké ideály. A tu príde nejaký 20-ročný blbeček a urobí nejaký návrh zákona, a vôbec nevie, o čom hovorí. To  je absolútne ignorovanie všetkých historických faktov. Toto sú novodobí kádrovníci, toto sú päťdesiate roky v inej farbe. Toto, čo tu predvádzajú títo ľudia… Mám hovoriť o SZM-ákovi Dostálovi? Mám hovoriť o tých ľuďoch, ktorí sa teraz vyviňujú a tvária sa protirežimovo? Čo si mám o nich myslieť? Keby sa tento režim zmenil, znovu by boli prví, ktorí by proklamovali nový režim? Veď tomuto nemôžete veriť ani zamak,” hovorí Jarjabek. 

Ako však poslanec Jarjabek upozornil, jeho slová nemáme chápať ako obhajobu bývalého  režimu.

„Všetci si uvedomujeme vývoj, pokrok ide dopredu, priniesol nové veci. To, čo hovorím, je o historických faktoch, ktoré sa v tejto chvíli deformujú len preto, aby sa jedna skupina znovu odsunula na vedľajšiu koľaj. Preto hovorím, že toto sú 50.roky. Je to ten istý princíp. Mňa nenájdete v žiadnych komunistických zoznamoch, dokonca ani môjho otca, moju mamu. My sme žili normálny život. Neobhajujem režim, ktorý tu bol. Odmietam sa ale baviť s ľuďmi, ktorí ten režim neprežili, lebo len moji súputníci a generační kolegovia sú pre mňa partnermi, aby sme hovorili o čomsi, čo sme zažili a máme rôzne názory na základe rôzne prežitého. A nie aby mi nejaký 20-ročný cafrák rozprával, ako to vlastne bolo, a či to dvojkorunové mlieko bolo dobré alebo nie. To viem ja, nie on,” uzatvára Dušan Jarjabek, ktorý sa chystá pri druhom čítaní zákona v parlamente pomenovať všetky tieto veci v pléne NR SR.

728*90

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,609 +121 Dnes Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,148 Infikovaných 9,865 Last updated: 27. septembra 2021 - 14:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -