Pred tajnou inauguráciou Lukašenka zablokovali polovicu Minska. V stredu podvečer sa konal pochod žien vo farbách opozície

0
Alexandr Lukašenko sa v stredu oficiálne ujal svojho šiesteho funkčného obdobia v úrade bieloruského prezidenta. Na snímke Lukašenko salutuje v uniforme počas inaugurácie pred Palácom nezávislosti v Minsku 23. septembra 2020. Foto: TASR/AP

Mnohí používatelia sociálnych sietí v Bielorusku v stredu popoludní informovali, že ich zamestnávateľ im buď udelil mimoriadny deň voľna, alebo skrátil pracovný čas. Ako napísal spravodajský server TUT.by, v mnohých školách — najmä v Minsku — bolo zrušené popoludňajšie vyučovanie.

Web TUT.by spresnil, že má informácie o skrátení pracovného času v niektorých IT firmách, vo výrobných prevádzkach, v maloobchodných predajniach, vládnych úradoch i na súdoch.

Ako dôvod uzavretia prevádzok či inštitúcií o niekoľko hodín skôr sa uvádzajú často technické príčiny. Jedna z bankových pobočiek v Minsku vyzvala svojich zamestnancov, aby sa v stredu popoludní “zbytočne dlho nezdržiavali na pracovisku”. Štátny archív Minskej oblasti podľa TUT.by vysvetlil, že svojich zamestnancov pustil z práce skôr, aby “sa mohli bezpečne dostať domov”.

Alexandr Lukašenko sa v stredu oficiálne ujal svojho šiesteho funkčného obdobia v úrade bieloruského prezidenta. Na snímke Lukašenko počas skladania prísahy v Paláci nezávislosti v Minsku 23. septembra 2020. Foto: TASR/AP

Portál TUT.by poznamenal, že takáto situácia nie je len v Minsku, ale napríklad aj v meste Homeľ. Domov tam svojich zamestnancov už v stredu ráno poslalo vedenie spoločnosti Andersen. Súčasne upozornilo zamestnancov, že vo štvrtok môžu byť problémy s pripojením na internet.

V čase, keď v Bielorusku už 46. deň pokračujú protesty proti zmanipulovaným výsledkom prezidentských volieb zo 9. augusta, sa v stredu dopoludnia v Paláci nezávislosti v Minsku konala inaugurácia Alexandra Lukašenka za hlavu štátu na šieste obdobie po sebe. Šlo o vopred neavizovaný slávnostný akt.

Bieloruský novinár a politológ Franak Viačorka na svojom konte na sociálnej sieti Twitter dopoludnia zverejnil príspevok so zábermi vyľudneného centra Minska, ako ním prechádza prezidentský konvoj sprevádzaný motorkami.

„Lukašenko sa veľmi bojí protestov. Takže dnes, pred jeho tajnou inauguráciou, je zablokovaná polovica Minska,” napísal Viačorka, ktorý dodal, že na inaugurácii boli len “Lukašenkovi najbližší” ľudia. Inaugurácia sa podľa Viačorku konala za mnohonásobného porušenia zákona.

Krátko po tom, ako sa v médiách objavila správa, že Lukašenko zložil prezidentský sľub, sa v Minsku na viacerých miestach spontánne protestné zhromaždenia proti staronovej hlave štátu. Na týchto protestoch sa zúčastnili väčšinou študenti, v niektorých mestských častiach ľudia vytvárali takzvané reťaze solidarity, uviedol spravodajský portál TUT.by.

V stredu podvečer sa na Triede nezávislosti v Minsku konal pochod žien, ktoré mali na protest proti Lukašenkovej utajenej inaugurácii na hlavách papierové kráľovské koruny. Väčšina z nich bola oblečená v červenom a bielom — farbách bieloruskej opozície.

- Reklama -