nedeľa, 1 augusta, 2021
18.6 C
Bratislava
ÚvodArénaAfganistan: Prepustení talibanisti sa opäť chopili zbraní

Afganistan: Prepustení talibanisti sa opäť chopili zbraní

Množstvo talibanistov, ktorých afganské úrady pred časom prepustili zo zajatia pod podmienkou začatia mierových rozhovorov medzi Talibanom a afganskou vládou, sa opäť chopili zbraní. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

„Som si istý, že niektorí sa vrátili do boja, čo je porušením dohody, ktorú uzavreli,” uviedol popredný afganský politik a predseda rady pre mierové rozhovory Abdulláh Abdulláh počas online konferencie s predstaviteľmi americkej neziskovej organizácie Rada pre zahraničné vzťahy (CFR). Podľa Abdulláha rozhovory medzi afganskou vládou a Talibanom v Katare sú zatiaľ pozitívne. Ale časť – hoci nie väčšina z 5000 prepustených talibanistov – obnovila bojové operácie proti Kábulu.

Abdulláh tiež vyzval USA, ktoré uzavreli s Talibanom vlastnú mierovú dohodou, a Pakistan, ktorý udržiava väzby s povstalcami, aby na militantov z Talibanu vyvinuli tlak a donútili ich súhlasiť s prímerím. „Nanešťastie je zatiaľ úroveň násilia v Afganistane veľmi vysoká a pre občanov neprijateľná,” dodal Abdulláh.

Vôbec prvé rozhovory afganskej vlády s Talibanom, ktorý dlhé roky dialóg s Kábulom odmietal, sa začali 12. septembra v katarskej metropole Dauha. Sú súčasťou dohody, ktorú vo februári v Dauhe podpísali s Talibanom Spojené štáty. Vnútroafganské rokovania sú dôležité pri úsilí o dosiahnutie trvalého mieru v Afganistane, ktorý by umožnil odchod jednotiek USA a NATO.

Historická dohoda USA s Talibanom počíta s tým, že Washington do budúceho roka výmenou za bezpečnostné záruky stiahne všetkých svojich vojakov z Afganistanu. Afganská vláda sa zaviazala prepustiť 5000 zadržiavaných členov Talibanu a tí zase 1000 zajatých príslušníkov bezpečnostných síl.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,647 Úmrtí 12,540 Uzdravení 379,531 Infikovaných 576 Last updated: 1. augusta 2021 - 05:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -