VIDEO Novela zákona o obetiach trestných činov je pripravená, uviedla prezidentka SR

0
Zľava prvá viceprezidentka Policajného zboru SR Jana Maškarová, ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí), prezidentka SR Zuzana Čaputová a riaditeľka nitrianskej neziskovej organizácie Centrum Slniečko Mariana Kováčová počas tlačovej konferencie po stretnutí na tému - Pomoc obetiam domáceho násilia a pripravované zmeny legislatívy v tejto oblasti v Prezidentskom paláci v Bratislave 18. septembra 2020. Foto: TASR

Novela zákona o obetiach trestných činov je pripravená. Krízové centrá, ktoré pomáhajú obetiam domáceho násilia, by mali získať pomoc štátu. Priniesť má aj väčšie prepojenie medzi prácou polície a centrami. Prezidentka SR Zuzana Čaputová o tom informovala v piatok po rokovaní s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) a viceprezidentkou Policajného zboru Janou Maškarovou. Ako doplnila ministerka, v súčasnosti je návrh zákona v predbežnom pripomienkovom konaní.

„Som presvedčená, že štát sa má vedieť postarať o obete trestných činov,” povedala prezidentka. Poukázala pritom na to, že nárast počtu obetí domáceho násilia bol jedným z prvých negatívnych následkov prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19. Toto obdobie podľa nej ukázalo slabé miesta v systéme.

Podľa ministerky spravodlivosti chcú novelou umožniť vznik intervenčných centier, ktoré budú kľúčové pre spoluprácu s políciou.

„Bude jedno kontaktné jasné miesto pre políciu v rámci jednotlivých krajov v prípadoch domáceho násilia, aby bolo zrejmé, čo robiť, ak príde obeť na políciu, dôjde k vykázaniu, aké služby je namieste poskytnúť,” priblížila.

Zo stretnutia u prezidentky SR. Foto: TASR

Novela má riešiť tiež odškodňovanie obetí. Ministerka sľubuje zásadnú zmenu, ktorá sa nebude týkať iba obetí domáceho násilia.

„Bremeno chceme preniesť na štát. Ak v rámci trestného konania je zrejmé, kto je obeť a že je obeťou trestného činu, pri ktorom prichádza do úvahy náhrada od štátu, štát ju automaticky bude zabezpečovať a vyplácať obeti bez toho, aby mala s tým ďalšie, či už finančné náklady, alebo náklady spojené s časom,” vysvetlila. Výška odmeny bude vyplývať z tabuliek. Štát si bude následne vymáhať náhradu od páchateľa po ukončení trestného konania. V novom procese odškodňovania stanovia tiež sumu, ktorá je primeraná pre každú obeť.

Zmeniť sa má aj mechanizmus financovania intervenčných centier. Organizácie majú mať uzavreté trojročné zmluvy so štátom. Vzniknúť má tak stabilná sieť organizácií, ktoré poskytujú pomoc obetiam.

Viceprezidentka Policajného zboru doplnila, že polícia sa dlhodobo venuje otázke domáceho násilia. S organizáciami, ktoré zabezpečujú pomoc obetiam, majú podľa nej dobré skúsenosti. K jej rozvoju má prispieť práve daný návrh zákona. Novinkou v postupoch bude napríklad nová podoba úradného záznamu a povinnosť polície zaslať ho do 24 hodín intervenčnému centru.

Na snímke sprava riaditeľka nitrianskej neziskovej organizácie Centrum Slniečko Mariana Kováčová, prezidentka SR Zuzana Čaputová a ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: TASR

Riaditeľka nitrianskej neziskovej organizácie Centrum Slniečko Mariana Kováčová zhodnotila, že po zavedení inštitútu vykázania sa zabudlo na to, že obeť si nedokáže sama pomôcť. Ocenila preto vznik novej právnej úprav

„Pomoc obetiam nemôže byť založená na grantovej schéme,” podotkla. Systém sa podľa nej potrebuje stabilizovať a sprofesionalizovať.

VIDEO

Zdroj: TASR

- Reklama -