štvrtok, 1 októbra, 2020
13.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Izrael podpísal dohody o normalizácii vzťahov s Bahrajnom a Spojenými arabskými emirátmi

Izrael podpísal dohody o normalizácii vzťahov s Bahrajnom a Spojenými arabskými emirátmi

Izrael podpísal v utorok v Bielom dome vo Washingtone dohody o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov so Spojenými arabskými emirátmi (SAE) a Bahrajnom. Informovala o tom televízia CNN.

Za prítomnosti prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorého vláda dohody sprostredkovala, podpísal historické dokumenty izraelský premiér Benjamin Netanjahu s ministrami zahraničných vecí SAE a Bahrajnu, Abdalláhom ibn Zajd Nahajánom a Abdullatífom az-Zajáním.

Trojica politikov podpísala aj spoločnú deklaráciu s Trumpom, píše agentúra AFP. Na podujatí sa napriek koronakríze zúčastnili stovky pozvaných hostí, lídri si však pri príležitosti dohôd slávnostne nepodávali ruky.

„Sme tu dnes popoludní, aby sme zmenili beh dejín,” vyhlásil Trump z balkóna nad Južným trávnikom Bieleho domu. „Po desaťročiach rozporov a konfliktu si pripomíname úsvit nového Blízkeho východu,” dodal americký prezident, ktorý považuje mierové dohody za svoj veľký diplomatický úspech pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA.

Pre Blízky východ sú nové dohody výraznou zmenou desaťročia trvajúceho stavu, pri ktorom sa arabské krajiny snažili zachovať jednotný postoj voči Izraelu v súvislosti s jeho zaobchádzaním s Palestínčanmi.

Dosiaľ poslednými arabskými krajinami, ktoré nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom, boli Egypt v roku 1979 a Jordánsko v roku 1994.

SAE a Bahrajn sú pritom prvými krajinami Perzského zálivu, ktoré nadviazali oficiálne vzťahy s Izraelom, približuje agentúra DPA. Podľa agentúry AP je ich zbližovanie v súlade s ich spoločným odporom voči Iránu a jeho agresii v regióne.

Netanjahu na podpisovej ceremónii povedal, že nová mierová iniciatíva Spojených štátov má potenciál definitívne ukončiť arabsko-izraelský konflikt.

„Tento deň je kľúčový bod dejín, predznamenáva nový úsvit mieru,” vyhlásil izraelský líder. „Napriek mnohým výzvam a utrpeniu, ktorému sme všetci vystavení – napriek tomu všetkému sa na chvíľu zastavme a buďme vďačný za tento pozoruhodný deň.”

Trump predtým na bilaterálnej schôdzke s Netanjahuom vyhlásil, že Izrael má blízko k uzavretiu mierových dohôd s ďalšími “piatimi alebo šiestimi” arabskými krajinami.

Šéf diplomacie SAE Abdalláh ibn Zajd Nahaján vo svojom príhovore osobne poďakoval Netanjahuovi za to, že si “zvolil mier, a za zastavenie anektovania palestínskych území”.

„Mier si vyžaduje odvahu, budovanie budúcnosti si vyžaduje odvahu,” uviedol Abdalláh. “Prišli sme sem dnes, aby sme svetu povedali, že toto je náš prístup,” dodal s tým, že všetky dohody medzi arabskými krajinami a Izraelom sú kroky k “mieru a rozvoju”. Normalizácia vzťahov s Izraelom podľa neho umožní emirátom, aby naďalej podporovali Palestínčanov v ich úsilí o vlastný štát.

Bahrajnský minister zahraničných vecí označil dohodu s Izraelom za “historický krok” a “moment nádeje a príležitosti pre všetky národy Blízkeho východu”.

Abdullatíf az-Zajání súčasne apeloval na “spravodlivé, úplné a trvajú dvojštátové riešenie” konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi.

„Blízky východ bol pridlho brzdený konfliktom a nedôverou, čo spôsobilo nevýslovnú skazu a zmarilo zámery generácií našich najlepších a najšikovnejších mladých ľudí,” doplnil.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

SIS: Ruské zdroje diskreditovali EÚ a NATO aj cez slovenské tzv. alternatívne médiá

Slovensko ako člen EÚ i NATO čelilo v minulom roku kampaniam na diskreditáciu týchto zoskupení. Primárnym zdrojom kampaní boli ruské oficiálne médiá...

Európska únia podnikla právne kroky voči Británii za porušenie brexitovej dohody

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok oznámila, že EÚ sa rozhodla podniknúť právne kroky voči Británii za porušenie...

Mimoparlamentná strana Hlas-SD vyzýva vládu, aby riešila situáciu v športe

Poslanci Národnej rady SR pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Hlas – sociálna demokracia vyzývajú vládu, aby riešila situáciu v športe v súvislosti s koronakrízou. Richard...

Maďarsko predlžuje kontroly na hraniciach o ďalší mesiac

Maďarsko v rámci opatrení na ochranu pred šírením nového druhu koronavírusu predlžuje kontroly na svojich úsekoch vnútorných hraníc Európskej únie (EÚ) o...

Most-Híd a Dobrá voľba naznačujú možnú spoluprácu

Mimoparlamentné strany Most-Híd a Dobrá voľba naznačujú možnú spoluprácu v odborných témach. Naznačovali to po tohtotýždňovom stretnutí predsedovia strán László Sólymos (Most-Híd)...

Bratislava/Rajka: NAKA realizuje medzinárodnú protidrogovú akciu, zadržala podozrivé osoby

Národná kriminálna agentúra (NAKA) realizuje medzinárodnú protidrogovú akciu s krycím názvom Rajec. Od stredajšieho (30. 9.) skorého rána zasahuje v spolupráci s...

Premiér odmietol zlúčenie Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Premiér Igor Matovič (OĽANO) odmietol, že by sa mali Sociálna poisťovňa a Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zlúčiť. Uviedol to vo štvrtok počas tlačovej...
Slovensko
Pozitívne vzorky 10,938 +797 Dnes Úmrtí 48 Uzdravení 4,620 Infikovaných 6,270 Last updated: 1. októbra 2020 - 14:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky