nedeľa, 27 septembra, 2020
7.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Borrell: EÚ neuznáva Lukašenka za legitímneho prezidenta Bieloruska

Borrell: EÚ neuznáva Lukašenka za legitímneho prezidenta Bieloruska

Európska únia neuznáva Alexandra Lukašenka za legitímneho prezidenta Bieloruska. Uviedol to v utorok šéf diplomacie EÚ Josep Borrell počas rozpravy s poslancami Európskeho parlamentu (EP).

„My považujeme prezidentské voľby z 9. augusta za podvod, takže Lukašenko nie je pre nás legitímnym prezidentom Bieloruska,” uviedol Borrell. Zároveň ocenil úsilie europarlamentu podporiť ľudské práva občanov Bieloruska, ako aj súvisiace kroky Únie.

Poslanci EP v utorok dopoludnia diskutovali o povolebnej situácii a demonštráciách v Bielorusku, o otrave ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a tiež o situácii v Libanone po ničivom výbuchu v bejrútskom prístave. O príslušných uzneseniach sa bude hlasovať vo štvrtok.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku upozornil, že “brutálne” potlačovanie pokojných demonštrácií v Bielorusku pokračuje a masové zatýkanie si doteraz vyžiadalo zadržanie vyše 7500 ľudí, pričom Únia má správy o najmenej 500 prípadoch mučenia. Odsúdil tiež skutočnosť, že väčšina členov opozičnej koordinačnej rady bola zatknutá alebo prinútená odísť do exilu.

EÚ podľa jeho slov zareagovala štyrmi spôsobmi: rozhodnutím čo najskôr prijať cielené sankcie; výzvou bieloruským úradom, aby ukončili násilnosti; pokračujúcou podporou pre bieloruskú občiansku spoločnosť a nakoniec prehodnocovaním spolupráce s Bieloruskom v niektorých oblastiach.

Borrell spresnil, že sankcie budú zavedené v najbližších dňoch a budú sa týkať osôb zodpovedných za násilné potlačovanie demonštrácií a volebné podvody. Zhoršovanie situácie v krajine povedie k rozšíreniu sankčného zoznamu.

EÚ podľa Borrella vyzýva bieloruskú vládu na pokojné riešenie situácie, ukončenie násilností, prepustenie zadržaných demonštrantov a opozičných politikov a začatie celonárodného politického dialógu.

Podľa Borrella ideálnym riešením z pohľadu EÚ by bolo vypísanie nových prezidentských volieb konaných pod dohľadom pozorovateľov z OBSE. Ako však dodal, tomu bráni Lukašenkova túžba udržať sa za každú cenu pri moci, čo aj s pomocou susedného Ruska.

Podpora EÚ pre bieloruskú občiansku spoločnosť má aj podobu 53 miliónov eur, ktoré sú určené najmä pre obete násilia zo strany polície a na podporu nezávislých médií.

Prehodnocovanie vzťahov medzi EÚ a Bieloruskom podľa Borrella znamená, že kontakty v niektorých oblastiach budú prerušené; Brusel bude mať záujem o posilňovanie a rozvoj len takých vzťahov, ktoré povedú k budovaniu demokratického Bieloruska.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Francúzsko: Paríž otvoril park pomenovaný po černošskej žene

Vo francúzskej metropole Paríž v sobotu slávnostne otvorili park venovaný pamiatke ženy menom Solitude, ktorá bojovala za oslobodenie otrokov na karibskom ostrove...

Zrážka autobusu s autom pri Čiernom nad Topľou si vyžiadala troch zranených

K zrážke autobusu s osobným autom došlo v sobotu dopoludnia na ceste pri obci Čierne nad Topľou, okres Vranov nad Topľou. Pri nehode sa...

Johnson na zhromaždení OSN: Pandémia podnietila svetových lídrov, aby sa spojili

Britský premiér Boris Johnson počas svojho sobotňajšieho virtuálneho príhovoru na Valnom zhromaždení (VZ) OSN uviedol, že koronavírusová pandémia narušila väzby medzi národmi,...

Prezidentka: Vyjadrila sústrasť v súvislosti s haváriou lietadla na Ukrajine

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť v súvislosti s haváriou lietadla ukrajinskej armády. "S hlbokým zármutkom som prijala správu o tragickom...

V Národnom onkologickom ústave potvrdili COVID-19 u 13 zamestnancov ústavu

V Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave bola u 13 zamestnancov potvrdená nákaza novým koronavírusom. "Infikovaných je šesť lekárov, päť sestier a...

Remišová: Na zvládnutie pandémie je potrebná aj dôvera medzi štátom a občanmi

Na zvládnutie výzvy, ktorú predstavuje pandémia nového koronavírusu, je potrebná nielen dobrá identifikácia ohnísk nákazy, masívne testovanie a dodržiavanie nariadení, ale aj...

Košice: Výbuch cielený na bankomat poškodil pobočku banky, peniaze neukradli

K výbuchu, ktorý poškodil pobočku banky v košickej mestskej časti Nad jazerom, došlo v sobotu krátko pred 3.00 h. "Dvaja neznámi páchatelia zaútočili bližšie...
Slovensko
Pozitívne vzorky 8,600 +552 Dnes Úmrtí 44 +3 Dnes Uzdravení 4,098 Infikovaných 4,458 Last updated: 27. septembra 2020 - 00:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky