nedeľa, 27 septembra, 2020
7.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Poľsko navrhne "Marshallov plán pre Bielorusko", oznámil premiér Morawiecki

Poľsko navrhne “Marshallov plán pre Bielorusko”, oznámil premiér Morawiecki

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v pondelok vyhlásil, že na najbližšom zasadnutí Európskej rady navrhne “Marshallov plán pre Bielorusko”. Morawiecki predtým rokoval o Bielorusku s parlamentnými výbormi, informuje tlačová agentúra PAP.

Premiér na sociálnych sieťach po stretnutí napísal, že daný plán je konzultovaný s ďalšími členskými krajinami Vyšehradskej štvorky (Českom, Slovenskom, Maďarskom) a v mene tohto zoskupenia bude aj predložený.

Morawiecki po parlamentných rozhovoroch uviedol, že verí v jednotný postoj poľskej vlády a opozície v súvislosti so situáciou v Bielorusku, ktorá podľa jeho slov má pre Poľsko “veľký význam”.

Premiér dodal, že všetky strany sa zhodli na tom, že Poľsko musí podporiť zápas Bieloruska o slobodu, demokraciu a nezávislosť.

Morawiecki taktiež informoval zákonodarcov o posune v implementácii podporného programu s názvom Solidarita s Bieloruskom, do ktorého poľská vláda dosiaľ vložila 50 miliónov zlotých (11,2 milióna eur).

Morawiecki dodal, že predmetný plán počíta s poskytnutím ekonomickej pomoci Bielorusku v prípade, ak Minsk pristúpi k usporiadaniu slobodných volieb. Najbližšie zasadnutie Európskej rady je stanovené na 24.-25. septembra.

Premiérov asistent Michal Dworczyk doplnil, že súčasťou plánu pre Bielorusko je “množstvo prevažne ekonomických návrhov”.

„Je to ponuka a určitá cestovná mapa pre Bielorusko viažuca sa k zriadeniu stabilizačného fondu a použitiu množstva iných finančných mechanizmov, o ktorých bude premiér neskôr detailne hovoriť,” povedal Dworczyk.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok sľúbil, že jeho krajina poskytne Bielorusku pôžičku vo výške 1,5 miliardy amerických dolárov (približne 1,26 miliardy eur).

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko sa počas bilaterálneho rokovania s Putinom v ruskom letovisku Soči poďakoval za jeho podporu a prisľúbil, že sa bude držať bližšie k svojmu “staršiemu bratovi”, čím podľa tlačovej agentúry AFP myslel Moskvu.

Putin počas rokovania podporil Lukašenka, keď uviedol, že bieloruský líder určite uspeje s navrhovanými reformami.

Lukašenko navrhol koncom augusta plány na referendum o ústavných reformách v zjavnej snahe o kompromis. Jeho volebná súperka Sviatlana Cichanovská však jeho návrh odmietla.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Francúzsko: Paríž otvoril park pomenovaný po černošskej žene

Vo francúzskej metropole Paríž v sobotu slávnostne otvorili park venovaný pamiatke ženy menom Solitude, ktorá bojovala za oslobodenie otrokov na karibskom ostrove...

Zrážka autobusu s autom pri Čiernom nad Topľou si vyžiadala troch zranených

K zrážke autobusu s osobným autom došlo v sobotu dopoludnia na ceste pri obci Čierne nad Topľou, okres Vranov nad Topľou. Pri nehode sa...

Johnson na zhromaždení OSN: Pandémia podnietila svetových lídrov, aby sa spojili

Britský premiér Boris Johnson počas svojho sobotňajšieho virtuálneho príhovoru na Valnom zhromaždení (VZ) OSN uviedol, že koronavírusová pandémia narušila väzby medzi národmi,...

Prezidentka: Vyjadrila sústrasť v súvislosti s haváriou lietadla na Ukrajine

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť v súvislosti s haváriou lietadla ukrajinskej armády. "S hlbokým zármutkom som prijala správu o tragickom...

V Národnom onkologickom ústave potvrdili COVID-19 u 13 zamestnancov ústavu

V Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave bola u 13 zamestnancov potvrdená nákaza novým koronavírusom. "Infikovaných je šesť lekárov, päť sestier a...

Remišová: Na zvládnutie pandémie je potrebná aj dôvera medzi štátom a občanmi

Na zvládnutie výzvy, ktorú predstavuje pandémia nového koronavírusu, je potrebná nielen dobrá identifikácia ohnísk nákazy, masívne testovanie a dodržiavanie nariadení, ale aj...

Košice: Výbuch cielený na bankomat poškodil pobočku banky, peniaze neukradli

K výbuchu, ktorý poškodil pobočku banky v košickej mestskej časti Nad jazerom, došlo v sobotu krátko pred 3.00 h. "Dvaja neznámi páchatelia zaútočili bližšie...
Slovensko
Pozitívne vzorky 8,600 +552 Dnes Úmrtí 44 +3 Dnes Uzdravení 4,098 Infikovaných 4,458 Last updated: 26. septembra 2020 - 23:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky