USA: Trump obhajoval svoje zľahčovanie hrozby koronavírusu

1
Sympatizanti amerického prezidenta Donalda trumpa sledujú pristátie lietadla Air Force One pred začiatkom predvolebného zhromaždenia na medzinárodnom letisku MBS vo Freelande 10. septembra 2020. (Foto: TASR/AP)

Americký prezident Donald Trump počas štvrtkového zjazdu v Michigane prirovnal svoje zľahčovanie hrozby nového druhu koronavírusu k upokojovaniu verejnosti britským premiérom Winstonom Churchillom v čase druhej svetovej vojny. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.

Podľa nej sa Trump odvolal na nepresnosť, keď tvrdil, že Churchill “často vyšiel na strechu v Londýne a rečnil” počas toho, ako nacisti mesto bombardovali.
Churchill síce nacistické nálety zo strechy pozoroval, nie je o ňom však známe, že by sa počas toho prihováral verejnosti.

“Vždy hovoril s pokojom v hlase,” uviedol Trump. “Urobili sme správnu vec a vykonávame takú prácu, ako nikto iný,” dodal.

Voči Trumpovi sa v stredu spustila vlna kritiky. Vyšlo totiž najavo, že pred polrokom priznal investigatívnemu novinárovi Bobovi Woodwardovi, že vedome zľahčuje hrozbu nového druhu koronavírusu v USA.

Počas štvrtkovej tlačovej konferencie dostal Trump otázku, prečo “klamal” americkému národu.

“Neklamal som. Povedal som, že musíme byť pokojní. Nesmieme byť v panike,” obhajoval sa Trump.

Podľa denníka The Washington Post Trump o hrozbe vírusu vedel už vo februári. Woodwardovi vtedy údajne povedal, že koronavírus “je oveľa smrteľnejší než ťažká chrípka”.

V Spojených štátoch – pandémiou najviac zasiahnutej krajine sveta – doposiaľ zomrelo na ochorenie COVID-19 približne 190,000 ľudí.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu