utorok, 2 marca, 2021
4.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Komisárka Rady Európy Mijatovičová: Návrh OĽaNO o potratoch dostáva SR do konfliktu...

Komisárka Rady Európy Mijatovičová: Návrh OĽaNO o potratoch dostáva SR do konfliktu s medzinárodnými záväzkami a môže ohroziť práva žien

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová vyjadrila vo štvrtok znepokojenie v súvislosti s návrhom novelizácie zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý upravuje oblasť interrupcií. Poslala preto list predsedovi Národnej rady SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina) aj šéfom viacerých parlamentných výborov.

Napísala v ňom, že novela by zamedzila prístup k bezpečným a zákonom povoleným službám v oblasti umelého prerušenia tehotenstva. “Mám na mysli zvlášť návrh o predĺžení lehoty na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie na 96 hodín a rozšírenie jej platnosti pre všetky situácie – okrem tých, keď je bezprostredne ohrozené zdravie ženy.”

Poukázala napríklad aj na poskytovanie informácií a zdieľanie osobných údajov, ktoré podľa jej slov môžu vytvoriť prekážky v prístupe žien k bezpečnému a zákonom povolenému prerušeniu tehotenstva. “To isté sa vzťahuje aj na navrhovaný zákaz reklám umelého prerušenia tehotenstva.”

Pripomína, že navrhované opatrenia sú v rozpore so smernicami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) i so špecifickými odporúčaniami orgánov OSN pre SR. Mijatovičová upozorňuje aj na dokumenty jej úradu o právach žien v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia.

“Vyzývam členov Národnej rady SR, aby odmietli akékoľvek navrhované opatrenia, ktoré by – v zákone alebo v praxi – viedli k retrogresii v súvislosti s prístupom žien k svojmu sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu a právam,” napísala.

Komisárka takisto vyjadrila znepokojenie, že “v relatívne krátkom časovom období sa vyskytli opakované pokusy” o podanie návrhov, ktorými by sa zákony a postupy SR dostali do konfliktu s medzinárodnými záväzkami a mohli by ohroziť práva žien v SR. Pripomína, že nad navrhovanými zmenami v zákone o umelom prerušení tehotenstva vyjadrila znepokojenie aj vlani.

Novelu zákona, ktorá upravuje oblasť potratov, posunul parlament v júli do druhého čítania. Poslanci z klubu OĽANO v nej navrhujú zmeny v sociálnych opatreniach pre ženy zvažujúce interrupciu, zmenu názvu umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, zaviesť chcú potrebu dvoch nezávislých lekárskych posudkov v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov i obsiahlejšie hlásenie o potratoch. Chcú tiež predĺžiť lehotu na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie na 96 hodín.

2 KOMENTÁRE

  1. Zena pri ziadosti o ukončenie tehotenstva medicinskym zakrokom rozhoduje o nezrealizovani zivota jednotlivca, ktoreho 50% DNA jej nepatri. Kde su prava muzov, z ktorych pochadza 50% DNA, o ktorej rozhoduje vylucne zena ?

  2. Zena, pri ziadosti o ukoncenie tehotenstva externym medicinskym zakrokom rozhoduje
    o nezrealizovani zivota jedinca, ktoreho 50% DNA nepochadza z jej organizmu, teda rozhoduje
    o niecom, co jej z 50% nepatri. Naviac, jej rozhodnutie ovplyvnuje reprodukciu ludskeho rodu.
    Nevidim rozumny dovod, preco by na rozmyslenie nemohla byt 4×24 = 96h lehota, a preco by do historickych dokumentov nebolo vhodne zaznamenat, preco sa tak rozhodla, s moznostou aj “bez udania dovodov”. Kde su. prava otca, ktoreho 50% DNA je rozhodnutim zeny zlikvidovanych ?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 311,002 +2,077 Dnes Úmrtí 7,388 +118 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 48,314 Last updated: 2. marca 2021 - 21:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky